Yönetim kurulunda kadın üye varlığının iklim değişikliği açıklamaları üzerindeki etkisi: BIST 100 üzerine bir uygulama
The effect of women on boards on the climate change disclosure: Evidence from BIST 100 firms
  1. Tez No: 744306
  2. Yazar: HİLAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU FURTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project- CDP); yatırımcıların, şehirlerin, şirketlerin, bölgelerin ve devletlerin çevresel etkilerini yönetmeleri için küresel bir açıklama platformudur. CDP'nin odak noktası, yatırımcıların, şirketlerin, hükümetlerin ve şehirlerin çevresel etkilerini ölçerek sürdürülebilir bir ekonomi oluşturmaktır. CDP'nin büyük bir çevre verisine sahip olması nedeniyle araştırmada şirketlerin çevresel verisini gönüllü olarak açıkladıkları platform olarak CDP platformu referans alınmıştır. CDP,“İklim Değişikliği, Şehirler, Orman, Devletler ve Bölgeler, Tedarik Zinciri, Su”olmak üzere 6 alana ilişkin program yürütmekte olup bu çalışmada örneklem sayısının daha fazla olması, şirketlerin diğer programlara göre en fazla iklim değişikliği ile ilgili verisini paydaşlarına açıklamaları nedeniyle CDP İklim Değişikliği Programı kapsamında şirketlere gönderilen davetler ele alınmıştır. Çalışmada, şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kadın yönetici temsilinin ve şirketlerin finansal performanslarının iklim değişikliği ile ilgili çevresel verisini gönüllü olarak CDP aracılığıyla paydaşlarına açıklamaları üzerindeki etkisinin ne yönde ve nasıl olduğu araştırılmıştır. Bu kapsamda 2014-2020 yılları arasında BİST100 endeksinde işlem gören halka açık 143 şirket örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada veri setine en uygun yöntem olan panel veri analizi yöntemlerinden panel logit yöntem tercih edilmiştir. Şirketlere ait veriler Bloomberg veri tabanı, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), Borsa İstanbul ve şirketlerin kendi internet sitelerinden alınmış olup CDP raporlaması ile ilgili veriler ise CDP küresel internet sitesinden alınmıştır. Çalışmada şirketlerin iklim değişikliği ile ilgili çevresel verisini raporlama davranışlarını açıklamak için kritik kitle teorisi, paydaş teorisi ve meşruiyet teorisinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda şirketlerin yönetim kurullarında kadın yöneticilerin temsil edilmesinin CDP aracılığıyla iklim değişikliği raporlaması üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca firmaların varlık büyüklüğünün artmasının, iklim değişikliği raporlaması üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon Disclosure Project (CDP) is a global disclosure platform for investors, cities, companies, regions and governments to manage their environmental impact. CDP's focus is on creating a sustainable economy by measuring the environmental impact of investors, companies, governments and cities. Since CDP has a large amount of environmental data, the CDP platform was taken as a reference in the research as the platform where companies voluntarily disclose their environmental data. CDP carries out a program on 6 areas:“Climate Change, Cities, Forest, States and Regions, Supply Chain, Water”. In the research, invitations sent to companies within the scope of CDP Climate Change Program were examined due to the larger number of samples and the fact that companies disclose their data about climate change to their stakeholders the most compared to other programs. In the research, the effect of women executive representation on the boards of companies and the financial performance of companies on voluntarily disclosing their environmental data about climate change to their stakeholders through CDP was investigated. In this context, 143 publicly traded companies in the BIST-100 index between 2014-2020 were selected as a sample. In the research, panel logit method was preferred among the panel data analysis methods, which is the most suitable method for the data set. The data of the companies were obtained from the Bloomberg database, the Public Disclosure Platform (KAP), Borsa İstanbul and the companies' own websites, and the data regarding the CDP reporting were obtained from the CDP global website. In the research, critical mass theory, stakeholder theory and legitimacy theory were used to explain the behavior of companies reporting environmental data about climate change. As a result of the analysis, it has been determined that the representation of women executives on the boards of companies has no significant impact on climate change reporting through CDP. In addition, it has been concluded that the increase in the asset size of the companies has a positive effect on climate change reporting.