Melanositik nevüslerde ve malign melanomlarda immünhistokimyasal prame ekspresyonunun araştırılması
Investigation of immunohistochemical prame expression in melanocytic nevi and malignant melanomas
- Tez No: 794498
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda melanositik nevüs ve malign melanom olguları arasındaki ayırıcı tanıda PRAME ekspresyonunun rolünün ve malign melanomdaki klinik, demografik ve prognostik faktörler ile PRAME ekspresyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. 52 adet melanositik nevüs ve 52 adet invaziv melanom olgusuna ait dokuların parafin bloklarına immünhistokimyasal yöntemle PRAME uygulandı. PRAME ile nükleer boyanma görülen hücrelerin oranına göre PRAME ekspresyonu skorlandı. Melanositik nevüsler ve invaziv melanomlar arasındaki PRAME ekspresyon skorları arasındaki farklar karşılaştırılarak değerlendirildi. Ayrıca invaziv melanomlardaki klinikopatolojik parametreler ile PRAME ekspresyon skorları karşılaştırılarak değerlendirildi. İmmünhistokimyasal olarak 52 melanositik nevüs olgusunun hiçbirinde PRAME ekspresyonu görülmedi. İnvaziv melanom olgularının ise 47'sinde değişen oranlarda PRAME ekspresyonu saptandı. Melanositik nevüsler ile invaziv melanom olguları arasındaki PRAME ekspresyonu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. İnvaziv melanom olgularındaki yaş, cinsiyet, lokalizasyon, histolojik tip, ülserasyon, lenfovasküler invazyon, nörotropizm, tümörü infiltre eden lenfositler, regresyon, mikrosatellit, metastaz ve evre gibi klinikopatolojik kriterler ile PRAME ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. 70 yaş üzerindeki olgularda 70 yaş altındakilere göre ve erkek cinsiyette kadın cinsiyete göre skor 3 ve 4 olmak üzere daha yüksek PRAME ekspresyonu görüldü. Evre 4A ve evre 4B gibi ileri evre invaziv melanom olgularında daha yüksek PRAME ekspresyon skorları görüldü. En yüksek sağkalım PRAME ekspresyon skor 3 olan olgularda izlenmekle birlikte PRAME skoru ile genel sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Çalışmamızdaki bulgularımıza göre melanositik nevüsler ile invaziv melanomlar arasındaki PRAME ekspresyonu anlamlı olarak farklı saptandı. Bulgularımız melanositik nevüsler ile invaziv melanomların ayırıcı tanısında PRAME'nin yararlı bir immünhistokimyasal belirteç olduğunu düşündürmektedir. Ancak invaziv melanomlardaki klinikopatolojik prognostik faktörler ile PRAME ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Melanositik lezyonlar arasındaki ayırıcı tanıda PRAME ekspresyonunun rolünün belirlenmesi amacıyla daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the role of PRAME expression in the differential diagnosis between melanocytic nevi and malignant melanomas, as well as the relationship between clinical, demographic, and prognostic factors in malignant melanoma and PRAME expression. PRAME was applied to the paraffin blocks of tissues from 52 cases of melanocytic nevi and 52 cases of invasive melanoma using the immunohistochemical method. The PRAME expression was scored according to the ratio of cells showing nuclear staining with PRAME. The differences in PRAME expression scores between melanocytic nevi and invasive melanomas were compared and evaluated. In addition, clinicopathological parameters in invasive melanomas were compared and evaluated with PRAME expression scores. Immunohistochemically, PRAME expression was not observed in any of the 52 cases of melanocytic nevi. PRAME expression was detected in varying ratios in 47 cases of invasive melanoma. When comparing the PRAME expression between melanocytic nevi and invasive melanoma cases, a statistically significant relationship was found. Statistically significant relationships were not found between clinicopathological criteria such as age, gender, localization, histological type, ulceration, lymphovascular invasion, neurotropism, tumor-infiltrating lymphocytes, regression, microsatellite, metastasis, and stage and PRAME expression in cases of invasive melanoma. In cases over 70 years of age, a higher PRAME expression was observed with a score of 3 and 4 compared to those under 70 years of age, and in males compared to females. Higher PRAME expression scores were observed in advanced stage invasive melanoma cases such as stage 4A and stage 4B. Although the highest survival was observed in cases with a PRAME expression score of 3, no statistically significant relationship was found between PRAME score and overall survival. According to our findings in this study, PRAME expression was significantly different between melanocytic nevi and invasive melanomas. The results suggest that PRAME is a useful immunohistochemical marker in the differential diagnosis of melanocytic nevi and invasive melanoma. However, no statistically significant relationship was found between the clinicopathological prognostic factors and PRAME expression in invasive melanomas. Further studies are needed to determine the role of PRAME expression in the differential diagnosis of melanocytic lesions.