Bir eğitim ve araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin fitoterapötik bitkisel ürünlerin güvenli kullanımına yönelik bilgi, tutum ve farkındalığının araştırılması
Investigation of knowledge, attitude and awareness of individuals applying to a training and research hospital family medicine outpatient clinic on the safe use of phytotherapeutic herbal products
  1. Tez No: 794499
  2. Yazar: MEHMET SAMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Kullanımı giderek artan bitkisel ürünlerin olası zararlarını engellemek koruyucu hekimlik adına önemlidir. Bu çalışmada bir eğitim ve araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin bitkisel ürün güvenli kullanımına yönelik tutum, bilgi ve farkındalıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmacılarca yapılan literatür taraması sonucu oluşturulan anket; aile hekimliği polikliniğine ayaktan başvuran 18 yaş ve üstü bireylerden, çalışmaya katılmaya gönüllü ve dahil olma kriterlerini sağlayan 291 bireyle yapılmıştır. Veri toplama formu; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, bitkisel ürünlerin güvenli kullanımına yönelik tutum ölçeğinden oluşmaktadır. Ölçek kullanım izni, etik kurul onayı ve hastane izni alındıktan sonra yüz yüze anket uygulaması yapılarak veriler toplanmıştır. Veriler, SPSS.23 programına aktarılarak sürekli değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Anlamlılık çıkması durumunda Bonferroni düzeltmesi ile incelenmiştir. Sürekli değişkenlerin korelasyon analizi için Sperman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Kategorik verilerin analizinde Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The use of herbal products is increasing. It is important for preventive medicine to prevent the possible harms of herbal products. In this study, it was aimed to investigate the attitudes, knowledge and awareness of the individuals who applied to the family medicine outpatient clinic of a training and research hospital for the safe use of herbal products. Materials and Methods: A questionnaire was created as a result of the literature review conducted by the researchers. This survey was conducted with 291 individuals aged 18 and over who applied to the family medicine outpatient clinic, who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. Data collection form; It consists of the sociodemographic characteristics of the participants and the attitude scale for the safe use of herbal products. Data were collected by conducting a face-to-face survey after obtaining permission to use the scale, ethics committee approval and hospital permission. The data were transferred to the SPSS.23 program and mean and standard deviation values were given in the descriptive statistics of continuous variables. Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis-H test were applied. In case of significance, it was examined with Bonferroni correction. Sperman's rho correlation test was used for correlation analysis of continuous variables. Chi-square test was used in the analysis of categorical data.