Egzersiz kronobiyolojisinin hematolojik, metabolik, hemodinamik ve kardiyovasküler parametreler ile oksidatif stres oluşumu üzerine etkisi
The Effect of exercise chronobiology on hematological, biochemical, haemodynamic and cardiovascular parameters and oxidative stress
- Tez No: 79450
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
214 6. ÖZET Bu çalışmada 12 sağlıklı fiziksel olarak aktif erkekte egzersizin ve egzersiz zamanının hematolojik, metabolik, hemodinamik ve kardiyovasküler parametreler ile oksidatif stres oluşumu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 12 denek bisiklet ergometresinde en az 4 gün arayla sabah ve akşam, maksimum oksijen kapasitelerinin % 70'indeki yoğunlukta egzersiz yaptılar. Her biri 30 dakika olan dinlenme, egzersiz ve toparlanma sürecinde kor sıcaklığı, deri sıcaklığı, nabız ve deri kan akımı sürekli olarak, kan basıncı ve ön kol kan akımı egzersiz öncesi ve sonrasında ölçülmüş, yapılan ölçümlerden direnç ve kondüktans hesaplanmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrasında alınan kan örneklerinde RBC, WBC ve platelet sayımı ile Hb ve Hct değerleri ölçülmüştür. Platelet aktivasyonunun bir göstergesi olarak platelet agregasyonu ve p- tromboglobulin ölçümleri yapılmıştır. Egzersiz sonucu artan oksijen kullanımı nedeni ile oluşabilecek oksidatif stresin zamana bağlı değişimi MDA düzeylerinin ölçülmesi ile izlenmiştir. Egzersiz öncesinde vasküler direnç dışındaki kardiyovasküler parametreler, hemodinamik ölçümler, Hb, Hct, RBC, MCHC, lökosit ve platelet sayısı akşamlan daha yüksek saptanırken, egzersiz sonrasında SBF, SVR, SVC, FVR, Hb, Hct, RBC, MCV ölçümleri ile plateletlerin aktivasyonunu gösteren p-tromboglobulîn düzeyleri ile oksidatif stres belirteci MDA sabahları daha yüksek saptanmıştır. Tüm parametrelerin sirkadiyan ritme sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
215 7. SUMMARY The Effect of Exercise and Exercise Chronobiology on Hematological, Biochemical, Haemodynamic and Cardiovascular Parameters and Oxidative Stress In this study 12 healthy, physically active, male subjects have been volunteered for examining the effects of exercise and the exercise time on hematological, biochemical, haemodynamic and cardiovascular parameters and oxidative stress. Twelve subjects cycled on a bicycle ergometer at their 70 % VOw for two days at least a 4 day interval, one day in the morning and the other day in the evening. During 30 minutes of each resting, exercise and recovery periods, the core and skin temperatures, heart rate and skin blood flow were measured continuously whereas blood pressure and forearm blood flow were measured before and after exercise. Resistance and conductance were calculated by using the obtained data. RBC, WBC and the platelet counts and the measurement of Hb and Hct levels were carried out before and after exercise. The aggregation and p-thromboglobulin levels were examined to evaluate platelet activation. MDA levels were measured to examine the oxidative stress which may result from increased oxygen consumption. Before exercise other than the vascular resistance the cardiovascular parameters, hemodynamic measurements, Hb, Hct, RBC, MCHC, leucocyte and platelet counts were at high levels in the evening. After exercise SBF, SVR, SVC, FVR, Hb, Hct, RBC, MCV measurements, 0-thromboglobulin and MDA levels were higher in the morning than in the evening. It is observed that all the parameters had circadian rithmicity.