Gümüş nanoparçacıkların antibakteriyel etkilerinin incelenmesi ve yeni gümüş nanomalzemelerin sentezi
Investigation of antibacterial effects of silver nanoparticles and synthesis of new silver nanoparticles
- Tez No: 794505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ GÖKHAN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında koruyucu ajan olarak gallik asit, sitrik asit ve tannikasit kulanılarak 2 farklı boyutta, toplam 6 farklı gümüş nanoparçacık (AgNP) sentezlenmiş olup bu parçacıkların antibakteriyel özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen AgNP'lerin karakterizasyon işlemleri uygun spektral analiz yöntemleri kullanılarak sırasıyla transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ultraviyole görünür ışık (UV-Vis) spektrometresi ve parçacıkların zeta potansiyeli ölçümleri yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, nanoparçacıkların antimikrobiyal aktivitesi, Clinical Laboratory Institute standardına (Anonymous 2020, M100 | Performance Standards for Antimicrobial Suceptibility Testing, 31st Edition, Clinical Laboratory Institute) göre disk difüzyon yöntemi kullanılarak çeşitli gram pozitif ve gram negatif bakteri üzerinde tanımlanmıştır. Test mikroorganizmaları olarak gram pozitif; Bacilllus subtilis, Staphylococcus aureus ve gram negatif; Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa bakterileri kullanılmıştır. Tannik asit yüzey kaplamalı (7 ve 30 nm), sitrik asit yüzey kaplamalı (8 ve 30 nm), ve gallik asit yüzey kaplamalı (7 ve 29 nm) olarak sentezlenmiş gümüş nanoparçacıkların bu bakteriler üzerindeki zon oluşum değerleri incelenerek antibakteriyel özellikleri karşılaştırılmıştır. AgNP'lerin antimikrobiyal etkileri incelenirken farklı yüzey kaplamalı ve boyutlu parçacıkların, gram pozitif ve gram negatif bakteriler üzerinde farklı konsantrasyonlardaki derişimlerine karşı oluşan zon miktarlarının parçacıkların sahip olduğu zeta potansiyel değerlerine göre değişim göstermesinin yanında bakterinin gram negatif veya pozitif olmasına göre de farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilen karakterizasyon çalışmalarından (TEM) gümüş nanoparçacıkların dar bir boyut dağılımına sahip küresel (7 ve 29 nm) şekile sahip olduğu da gözlemlenmiştir. Yapılan ölçümlerde nanoparçacıkların yüzey kaplamasının ve boyutunun antibakteriyel etkisini değiştirdiği gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış olan çalışmaları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a total of 6 different silver nanoparticles (AgNP) in 2 different sizes were synthesized by using gallic acid, citric acid and tannic acid as protective agents, and it was aimed to compare the antibacterial properties of these particles. The characterization processes of the obtained AgNPs, using appropriate spectral analysis methods, respectively; transmission electron microscopy (TEM) ultraviolet-visible (UV-Vis) spectrometry and zeta potential measurements of particles. In this study, the antimicrobial activity of nanoparticles was defined on various gram positive and gram negative bacteria using the disk diffusion method according to the Clinical Laboratory Institute standard (Anonymous 2020, M100 | Performance Standards for Antimicrobial Suceptibility Testing, 31st Edition, Clinical Laboratory Institute). Gram positive as test microorganisms; Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus and gram negative; Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa bacteria were used. The antibacterial properties of the synthesized silver nanoparticles with tannic acid surface coating (7 and 30 nm), citric acid surface coating (8 and 30 nm), and gallic acid surface coating (7 and 29 nm) on these bacteria were examined and their antibacterial properties were compared. While examining the antimicrobial effects of AgNPs, it was concluded that the amount of zones formed against the concentrations of different surface coated and sized particles on gram-positive and gram-negative bacteria varies according to the zeta potential values of the particles, as well as depending on whether the bacteria are gram negative or positive. It was also observed from the characterization studies (TEM) that the silver nanoparticles have a spherical (7 and 29 nm) shape with a narrow size distribution. In the measurements made, it was observed that the surface coating and size of the nanoparticles changed the antibacterial effect. The results obtained support the previous studies.