Bayan voleybolcularda kombine kuvvet antrenmanı ile plyometrik antrenman programlarının dikey sıçrama kuvvetine etkisi
The Effects of combined strength training program and polymetric training program on the vertical jumping ability of the female volleyball players
- Tez No: 79452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türkiye Al, A2 ve Bölgesel liginde oynayan bayan sporcuların kombine yaptıkları kuvvet ve plyometrik antrenmanın dikey sıçramaya etkisinin araştırılmasıdır. Denekler, 1997-1998 Türkiye Al, A2 ve Bölgesel Bayan Voleybol Liginde mücadele eden sporculardan oluşmaktadır. Çalışmada sporcuların yaş, boy, ağırlık, uzandığı yükseklik, duruştan dikey sıçrama (blok), adım alarak dikey sıçrama (smaç), sıçrama ayağı üzerinde yatay sıçrama, çift ayak yatay sıçrama ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda 1997-98 Türkiye Al, A2 ve Bölgesel Bayan Voleybol Liginde mücadele eden voleybolcuların ortalama yaşlan kombine kuvvet grubu N = 10, 21,3 ± 3,17 yıl, plyometrik grup N = 8, 18,6 ± 0,518 yıl, kontrol grubu N = 8, 18,125± 0,354 yıl, ortalama boylan kombine kuvvet grubu 1 79,5 ± 0,575 cm., plyometrik grup 1 73,75 £,39 cm., kontrol grubu 1 67,25 ± 4,95 cm., ortalama ağırlıklan kombine kuvvet grubu 63 kg± 6,9 kg, plyometrik grup 58,6 ± 9,74 kg., kontrol grubu 50,38 ± 5,4 kg., uzandıklan yükseklik kombine kuvvet grubu 227,1 ± 7,4 cm., plyometrik grup 21 8 ± 6,9 cm., kontrol grubu 209 ± 5,4 cm., durarak dikey sıçramadaki ortalama artış kombine kuvvet grubu 6,9 cm., plyometrik grup 4,4 cm., kontrol grubu 0,1 cm., adım alarak dikey sıçrama ortalama artış kombine kuvvet grubu 7,7cm., plyometrik grup 3,4 cm., kontrol grubu 0,8 cm., sıçrama ayağı üzerinde yatay sıçramadaki ortalama artış kombine kuvvet grubu 103 cm., plyometrik grup 60 cm., kontrol grubu 36 cm., çift ayak yatay sıçrama ortalama artış kombine kuvvet grubu 55,4 cm., plyometrik grup 55 cm., kontrol grubu 25 cm. Sonuçta literatür ve daha önce yapılan çalışmalar incelendiğinde, kombine kuvvet antrenman grubunun dikey sıçrama ve yatay sıçrama değerlerinin diğer gruplara göre daha fazla artış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu yaş grubundaki sporculara kombine kuvvet antrenmanlan yaptınlması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
57 6. SUMMARY The aim of this study is to search the combination of strength training and plyometric training to the effect of the vertical jumping of the female players who play in Turkish Al, A2 local league. The subjects are selected from the players who play in the local female volleyball league in 1997-1998. The measures have been done about age, hight, weight, standing reach vertical jump, right or left foot over five times horizontal jumping, double foot three times, horizontal jumping. The given analysis of statistical measurements have been accounted arithmetic average and standard meaning. The at the result of statistical in 1997-98 Turkish Al, A2 and Local Female Volleyball league players whose age average combination strength group N = 10, 21,3 ± 3,17 year, plyometric training group N= 8, 18,6 ± 0,518 year, control group N = 8, 18,125 ± 0,354 year, the average tall combination strength group 179,5± 0,575 cm., plyometric group 1 73,75 ± 5,39 cm., control group 167,25 ± 4,95 cm., the average of weight combination strength group 63 kg ± 6,9 kg, plyometric group 58,6 ± 9,74 kg., control group 50,38 ± 5,4 kg., the mean stand reach combination group 227,1 ± 7,4 cm., plyometric group 218± 6,9 cm., control group 209 ± 5,4 cm., stopping jumping average combination strength group 6,9 cm., plyometric group 4,4 cm., control group 0,1 cm., step vertical jumping average combination strength group 7,7 cm., plyometric group 3,4 cm., control group 0,8 cm., the jumping on the foot and horizontal jumping average combination strength 103 cm., plyometric group 60 cm., control group 36 cm., double foot horizontal combination strength group 55,4 cm., plyometric group 55 cm., control group 25 cm. When literature and the studies which have been done before examined, the values of combination of strength training group vertical jumping and horizontal jumping are more significant than plyometric and control groups. It is suggested that this age group players should make combination strength training.