Diş implant malzemesi olarak kullanılan Titanyum alaşımlarının mekanik ve korozyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical and corrosion properties of titanium alloys used as external implant material
- Tez No: 794522
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diş implantlarında çiğneme sırasında temas yüzeylerinde oluşan aşınma miktarı, implantların kalıcılığını belirleyen önemli etkenlerden birisidir. Korozyon, malzemelerin aşınma direncini zayıflatmaktadır. Bu nedenle korozif tükürük sıvısı ile temas eden implantların, mikrobiyal metabolizmanın asitli metabolitlerine veya diş macunları ve ağız temizleme sıvılarında bulunan florür çözeltilerine maruz kaldığında aşınma ve elektrokimyasal korozyo direncine sahip olması önemli bir gerekliliktir. Yapmış olduğumuz çalışmanın amacı, günümüzde diş implant malzemesi olarak yaygın kullanılan Ti6Al4V alaşımı ile dental implant olarak yeni araştırılmaya başlayan ve korozyona karşı yüksek direç gösterdiği bilinen Ti15Mo alaşımının çiğneme simülatöründe, yapay tükürük çözeltisi içerisindeki direk temas aşınması (two-body wear) ve elektrokimyasal korozyon özelliklerinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The amount of wear on the contact surfaces of dental implants during chewing is one of the important factors determining the permanence of the implants. Corrosion weakens the wear resistance of materials. Therefore, it is an important requirement that implants in contact with corrosive salivary fluid have wear and electrochemical corrosion resistance when exposed to acidic metabolites of microbial metabolism or fluoride solutions found in toothpastes and mouthwashes. The aim of our study is to examine the direct contact wear (two-body wear) and electrochemical corrosion properties in the artificial saliva solution in the chewing simulator of the Ti6Al4V alloy, which is widely used as a dental implant material, and the Ti15Mo alloy, which has recently been investigated as a dental implant and is known to show high resistance to corrosion. is research.