Hormon reseptörü pozitif erken evre meme kanserli hastalarda cop-LMR(trombosit sayısı ve lenfosit/monosit oranı), ki-67 prognostik indeksi ve nottingham prognostik indeksinin prognoza etkisi
The effect of COP-LMR (thrombocyte count and lymphocyte/monocyte ratio), Kİ-67 prognostic index and nottingham prognostic index on prognosis in patients with hormone receptor positive EARLY stage breast cancer
  1. Tez No: 794523
  2. Yazar: AYSU OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hormon reseptörü pozitif, erken evre meme kanserli hastalarda prognozu ön görmede daha önce saptanan belirteçlere katkı sağlayabilecek, basit, uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilir bir belirteç olabileceği düşünülerek periferik kan lenfosit/monosit oranı, trombosit sayısı (COP-LMR) ve patoloji sonuçları kullanılarak hesaplanan Nottingham Prognostik İndeksi (NPI), Ki-67 prognostik indeksinin (KLP) prognozla ilişkisi incelendi. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üzeri, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda 2010-2020 yılları arasında erken evre meme kanseri (EEMK) tanısı alan ve neoadjuvan kemoterapi (NAKT) verilmeyen 321 kadın hasta dahil edildi. Hastaların retrospektif olarak demografik, klinik, patolojik ve laboratuvar verileri incelendi. Laboratuvar verileri (lökosit, lenfosit sayısı, trombosit sayısı ve lenfosit/monosit oranı) operasyon öncesi, tedavi öncesi, tedavi sonrası 6. ayda ve tedavi sonrası 1. yılda değerlendirildi. Nüks gelişimi ve mortalite için en önemli risk faktörlerini belirlemek amacıyla tek ve çok değişkenli regresyon analizleri uygulandı. Bu faktörlerin hastalıksız sağkalım (DFS) üzerine etkilerini belirlemek için Kaplan-Meier sağkalım analiz yöntemi kullanıldı. Bulgular: Ortalama tanı yaşı 53,8±13,0 yıl, takip süresi 56,6±29,2 ay olarak hesaplandı. Mortalite oranı %6,2, nüks oranı %9,3 bulundu. Operasyon öncesi , tedavi öncesi, tedaviden sonraki 6. ay ve 1. yıl bakılan platelet sayısı, lenfosit/monosit oranı ve COP-LMR parametrelerinde nüksü öngörme açısından Luminal A ve B gruplarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Patolojik verilere göre hesaplanan KLP ve NPI indekslerininde DFS öngörmede istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. DFS için önemli öngörü değerine sahip klinik ve patolojik özellikler; KLP ve NPI indeksi olarak bulundu. Tedavi öncesi laboratuvar verileri değerlendirildiğinde PLT sayısının düşük olmasıyla nüks gelişmesi arasında literatürün tersine istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Aynı şekilde tedavi öncesi COP-LMR ye göre hastalar iyi, orta, kötü grup olarak ayrılıp nükse göre analiz yapıldığında beklenenin tersine istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,032). Nükse göre yapılan değerlendirmede KLP ve NPI indeksleri düşük, orta ve yüksek riskli gruplara ayrılıp nükse göre analiz yapıldığında her iki indeks için de iyi ve kötü grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (sırasıyla p=0,001 ve p=0,005). KLP ve NPI indeksine göre yapılan DFS analizinde risk gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (sırasıyla p=0,015 ve p=0,03). Tek değişkenli regresyon analizine göre hastalar KLP indeksine göre iyi ve orta grup kötü gruba göre kıyaslandığında, kötü grubun riski iyi ve orta gruba göre 2,83 kat artmış saptandı ve bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,009). Aynı şekilde NPI indeksine göre iyi grup orta ve kötü gruba göre kıyaslandığında, kötü ve orta grubun riski iyi gruba göre 2,85 kat artmış saptandı ve bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,022). Sonuç: Daha fazla hasta sayısı ve uzun takip süresinde değerlendirme yapıldığında; platelet sayısı, lenfosit/ monosit oranı gibi laboratuvar verileri kullanılarak hesaplanan belirteçlerin prognoz tayininde kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olup patolojik veriler kullanılarak hesaplanan NPI ve KLP indekslerinin hastalarda prognozu öngörmede uygun fiyatlı, kolay erişilebilir prediktif ve prognostik belirteçler olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: NPI and KLP prognostic indices were calculated using peripheral blood lymphocyte/monocyte ratio, platelet count and pathology results, considering that it could be a simple, affordable and easily accessible marker that could contribute to previously determined markers in predicting prognosis in patients diagnosed with early stage breast cancer. Methods: A total of 321 female patients over the age of 18 who were diagnosed with ESBC cancer in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Medical Oncology between 2010 and 2020 and who were not given NACT were included in the study. Demographic, clinical, pathological and laboratory data of the patients were reviewed retrospectively. Laboratory data (leukocyte, lymphocyte count, platelet count and lymphocyte/monocyte ratio) were evaluated before the operation, before the treatment, at the 6th month after the treatment, and at the 1st year after the treatment. Univariate and multivariate regression analyzes were performed to identify the most important risk factors for recurrence and mortality. Kaplan-Meier survival analysis method was used to determine the effects of these factors on DFS (disease-free survival). Results: The mean age at diagnosis was 53.8±13.0 years, and the follow-up period was 56.6±29.2 months. The mortality rate was 6.2% and the recurrence rate was 9.3%. There was no statistically significant difference in Luminal A and B groups in terms of predicting recurrence and mortality in platelet count, lymphocyte/monocyte ratio and COP-LMR parameters measured before the operation, before the treatment, at the 6th month and 1st year after the treatment. There was a statistically significant difference in predicting progression-free survival (DFS) in KLP and NPI indices calculated according to pathological data. Clinical and pathological features of significant predictive value for DFS; KLP and NPI index were found. When the pre-treatment laboratory data were evaluated, a statistically significant difference was found between the low number of PLT and the development of recurrence, contrary to the literature(p=0.032). When the KLP and NPI indices were divided into low, medium and high risk groups in the evaluation made according to recurrence, and the analysis was performed according to recurrence, a statistically significant difference was found between the good and bad groups for both indices (p=0.001 and p=0.005, respectively). In the analysis of progression-free survival performed according to the KLP and NPI index, it was found to be statistically significant according to the risk groups (p=0.015 and p=0.03, respectively). According to univariate regression analysis, when the patients were compared to the good and moderate groups according to the KLP index, the risk of the bad group was found to be 2.83 times higher than the good and moderate groups, and this was statistically significant (p=0.009). Likewise, when the good group was compared with the moderate and bad groups according to the NPI index, the risk of the bad and moderate groups was found to be 2.85 times higher than the good group, and this was statistically significant (p=0.022). Conclusion: When more number of patients and long follow-up period are evaluated; more studies are needed to use markers calculated using laboratory data such as platelet count, lymphocyte/monocyte ratio in the determination of prognosis, and it is thought that NPI and CLP indices calculated using pathological data can be used as affordable, easily accessible predictive and prognostic markers in predicting prognosis in patients.