Kutsal İttifak Savaşları döneminde Osmanlı'da kriz ve değişim (1684-1699)
Crisis and change in Ottoman in the period of Holy League Wars (1684-1699)
  1. Tez No: 794543
  2. Yazar: ONUR KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez, 1684-1699 yılları arasında aralıksız devam eden Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sırasında Osmanlı askerî ve malî dönüşümünü ele almaktadır. Söz konusu dönüşüm kapsamında, XVII yüzyılın sonlarında hala seferber edilmelerine rağmen timarlı sipahilerin muharip birer güç olarak ordu bileşeni içerisinde önemini giderek yitirdiği, buna mukabil Osmanlı Devleti'nin paşa kapılarındaki sekban birliklerine ek olarak, mirî levend adı altında kendi paralı askerlerini temin ettiği ortaya konulmaktadır. Yine XVII. yüzyılın sonlarında taşrada belli bir güce ulaşan ayan, merkezî siyasetin istekleri doğrultusunda savaşa doğrudan katkı sunmaya başladı. Savaşın Osmanlı Devleti tarafından sürdürülebilir olması da ayrıca yeni malî kaynakların yaratılması anlamına gelmekteydi. Bu doğrultuda hazinenin geleneksel gelirlerinden ziyade timar, hane ve gelir vergileri alınmaya başlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the military and financial transformation of the Ottoman Empire during the Ottoman-Holy Wars, which is dated between 1684 and 1699. Within this transformation, it is revealed that although they were still mobilized at the end of the seventeenth century, the timarlı sipahis gradually lost their importance in the army component as a combat force, on the other hand, the Ottoman Empire levied its own mercenaries under the name of mirî levend in addition to the sekban units at the pasha households. On the other hand, at the end of the seventeenth century, the Ayan, who obtained a certain power in the countryside, started to contribute directly to the war by providing soldiers in line with the demands of the central politicies. The fact that the war was sustainable by the Ottoman Empire also meant the creation of new financial resources. In this direction, timar, hane and income taxes were started to be collected rather than the traditional income of the treasury.