II. Viyana kuşatması sonrasında Mukaddes İttifak'ın oluşumu ve Osmanlı-Venedik Savaşları (1684-1699)
The formation of the Holly League after the Second Siege of Vienna and the Ottoman-Venetian Wars (1684-1699)
  1. Tez No: 677302
  2. Yazar: CANAN PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYCİBİN SEYİTKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Osmanlı Devleti, tarih boyunca bilhassa Yeni Çağ'da başta Papalık Devleti olmak üzere Katolik Avrupa devletleri için daimî tehdit teşkil etmiştir. Bu dönemde Katolik Kilisesi'nin büyük savunucularından olan Avusturya/Habsburg İmparatorluğu'nun, Avrupa'nın kalbi olarak kabul edilen başkenti Viyana'nın 1683 senesinde Osmanlı Devleti tarafından kuşatılması, Hristiyan devletler arasında büyük korku yaratmıştır. Aynı sene içerisinde, Papalık Devleti'nin ve Katolik mezhebinin lideri Papa XI. Innocentius, Avusturya İmparatorluğu ve Lehistan Krallığı'nın Avrupa'da ilerlemekte olan Osmanlı Devleti'ne karşı ittifak yapmalarını ve bir sene sonra bu ittifakı genişleterek Venedik Cumhuriyeti'nin de katılımını sağlamıştır. Bu çalışmada, temel olarak Venedik Cumhuriyeti'nin 1684 senesinde bahse konu Mukaddes İttifak'a katılımı ve Osmanlı Devleti'ne karşı başlatmış olduğu savaş (1684-1699) incelenmiştir. Bununla birlikte 1683 senesinde yapılan İttifak'ın oluşumu da çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State has been a constant threat for the Catholic European States, especially the Papal States, throughout history particularly in the Early Modern Age. In this period, the Ottoman State's 1683 siege of Vienna, the capital of one of the major guardians of the Catholic Church, Austrian/Habsburg Empire, regarded as the heart of Europe, spread a great fear among Christian States. Pope Innocentius XI, the leader of the Papal States and the Catholic faith, was able to ensure the Austrian Empire and the Kingdom of Poland to form an alliance against the Ottoman State marching through Europe during the same year, and to enable the inclusion of the Republic of Venice to this alliance next year. This study mainly examines the Republic of Venice's inclusion to the aforementioned Holy League in 1684 and the war it initiated against the Ottoman State (1684-1699). Moreover, the composition of the 1683 Alliance is also studied.