Tekrarlayan gebelik kayıplarında granülosit makrofaj koloni stimülan faktörün rolü
The role of granulocyte-macrophage colony stimulating factor in recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 794546
  2. Yazar: ÖZLEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışma ile öncelikle implantasyon için önemli bir role sahip olduğu düşünülen GM-CSF'ün tekrarlayan gebelik kaybı (TGK) etiyolojisindeki yerini araştırmayı amaç edindik. İmplantasyon başlangıcı ve devamlılığı birçok karmaşık olgunun bir senkronizasyon içinde seyrini gerektirir. Tekrarlayan gebelik kayıplarının ortalama yarısı açıklanamaz durumda olup lokal immun faktörler ile ilişkili olabileceği ile ilgili çalışmalar yoğunluk kazanmaktadır. Düşüğün fizyopatolojisinde GM-CSF'nin bir sitokin olarak rolü henüz araştırılmaktadır. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri'ne başvuran 50 olgudan kontrol ve çalışma grupları oluşturarak toplam beş grup araştırılmıştır. Çalışma grupları 30, kontrol grupları ise 20 hasta içermektedir. Çalışma grupları rutin TGK araştırması sonucu nedeni bulunamayan olgular arasından seçilen, gebe olmayan ve düşük yapanlar olmak üzere oluşturulan iki grup ile spontan düşük yapan bir başka grup beraber olmak üzere toplam olarak üç grup halinde çalışılmıştır. Bu gruplar, gebe olan ve olmayan sağlıklı kadınlardan oluşturulan kontrol grupları ile mukayese edilmişlerdir Bulgular: Bu çalışma göstermiştir ki spontan ya da TGK olgularında gebelikten bağımsız olarak endometriumda GM-CSF azalmış düzeyde bulunmaktadır. Söz konusu durum gebeliğin henüz gerçekleşmediği preimplantasyon endometriumunda söz konusu patolojinin bir devamlılık göstererek düşük için predispozisyon oluşturduğu tezini destekler görünmektedir. Çalışma gruplarında GM-CSF'ye ilişkin boyanma kontrol gruplarına kıyasla anlamlı derecede azalmış bulunurken, özellikle yüzey epiteli ve glandüler epitele ait farklılıklar dikkat çeker nitelikte idi. Kontrol grupları arasında farklı bir boyanma paterni izlemedi. Sonuç: GM-CSF'nin tekrarlayan gebelik kayıplarındaki rolü immun mediatörler ve sitokinler hakkındaki bilgilerin yoğunlaşması ile daha da açıklık kazanacaktır. Bu tez çalışmasının immunodistrofik etkeninin araştırılması konusunda bir adım olarak kabul edilerek daha büyük hasta grupları ile ve prospektif yeni, detaylı çalışmalara gereksinim olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: A specific factor cannot be detected in approximately half of recurrent pregnancy losses (RPL). The aim of the present study was to investigate the role of a cytokine, granulocyte-macrophage colony stimulating factor (GM-CSF), in the etiology of recurrent pregnancy losses. Method: A total of 50 patients who had been admitted to the gynecology and obstetrics clinics of İstanbul University Medical School between January 1995 and September 2001 were included into the study and allocated to five groups including control and study groups. The study groups included 30 patients and the control groups included 20 patients. There were 3 study groups including non-pregnant women who had abortion (2 groups) and a spontaneous abortion group, which were selected among the recurrent pregnancy loss (RPL) subjects with unknown etiology. The spontaneous abortion, non-pregnant RPL group and pregnant RPL group were accepted as study group). These groups were compared with the control groups, which included pregnant and non-pregnant healthy women. Results: Moderate and severe GM-CSF activity was detected in the decidua of all cases in fertile and elective termination groups. However no significant difference was detected in the surface epithelium, gland epithelium and stromal GCSF activities. Endometrial GM-CSF activity was determined to decrease in spontaneous abortion and RPL cases. Conclusion: Reduced GM-CSF activity in the decidua may have a role in the etiology of RPL. Besides, the level and distribution of GM-CSF in different compartments of the decidua may be a determinant factor in the prognosis of pregnancy.