İkdam Gazetesinde Rusya'da ihtilaller senesi (1917)
Year of revolutions in Russia in İkdam Newspaper (1917)
  1. Tez No: 794555
  2. Yazar: MURAT ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
İkdam, Türk basın tarihinin en önemli süreli yayınlarından birisidir. Birçok gazetenin birbiri ardına kapandığı bir dönemde yayımlanma başarısı gösteren İkdam, II. Abdülhamit, İkinci Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde farklı isimlerle de olsa yayınını sürdürmeyi başarmış ve her dönem oldukça ilgi görmüştür. İkinci Meşrutiyet'in ilanı sonrası sansürün kaldırılmasında başı çekmiş olan gazetenin başarısında sahibi Ahmet Cevdet (Oran) Bey'in büyük rolü olmuştur. Kurulduğu günden itibaren sade bir dil ve milliyetçi bir politika ile yayınlarını sürdüren İkdam, Birinci Dünya Savaşı sürecinde de gerek iç gerekse dış gelişmeleri yakından takip etmiştir. Savaşın tarafı bütün ülkelerdeki sıkı askerî sansür uygulamalarına rağmen İkdam, Osmanlı Devleti'nin rakibi Rusya'daki siyasî, ekonomik ve toplumsal gelişmeleri mümkün olduğunca satırlarına taşımaya çalışmıştır. İkdam'ın Rusya'da 1917 senesi boyunca yaşananlara dair haberleri değerlendirildiğinde başarılı bir yayın politikası takip ettiği görülecektir. Şubat İhtilali'ni ortaya çıkartan koşullardan Şubat İhtilali'nin gelişim sürecine, iki ihtilal arası gelişmelere ve nihayet Ekim İhtilâli'ne dair pek çok kaynaktan edindiği bilgileri okuyucularına sunan İkdam, Rusya'daki gelişmelerin takibine katkıda bulunmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
İkdam is one of the most important periodicals in Turkish press history. Having succeeded in publishing at a time when many newspapers were shut down one after another, İkdam managed to continue its publication, albeit under different names, during the reigns of Abdülhamit II, Constitutional Monarchy and the Republic, and attracted a great deal of attention in every period. The owner, Ahmet Cevdet (Oran) Bey, played a major role in the success of the newspaper, which took the lead in the removal of censorship after the declaration of the Second Constitutional Monarchy. Continuing its publications with a plain language and a nationalist policy since the day it was founded, İkdam closely followed both domestic and foreign developments during the First World War. Despite the strict military censorship practices in all the countries of the war, İkdam tried to carry the political, economic and social developments in Russia, the rival of the Ottoman Empire, as much as possible. When İkdam's news about what happened in Russia during 1917 is evaluated, it will be seen that he followed a successful publishing policy. Providing his readers with the information he obtained from many sources about the development process of the February Revolution, the developments between the two revolutions and finally the October Revolution, Ikdam tried to contribute to the follow-up of the developments in Russia.