Ahlâk eğitimi üzerine felsefi bir inceleme: Kant ve Gazzâlî örneği
A philosophical study on moral education: The case of Kant and Ghazali
- Tez No: 794554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ZAHİD ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ahlâk felsefesine önemli katkılarda bulunan Kant ve Gazzâlî'nin eğitim görüşleri ve ahlâk felsefeleri değerlendirilmiştir. İnsanı kemâle ulaştırmanın yolu olan ahlâk eğitimi, felsefî temeller ile ele alınmıştır. Birinci bölümde teorik ahlâk bölümünde ahlâk tanımları ve ahlâkın kaynakları ele alınmıştır. Pratik ahlâk konusunda da pratik ahlâkın alt başlıklarına değinilmiştir. Böylelikle bu bölümde teorik ve pratik ahlâk bağlamında düşünce ve eylem arasındaki uyumun önemi ortaya konmuştur. Teorik zeminin güçlü olması, pratikteki eylemleri anlamlı hale getirecektir. Pratiğin güçlü olması da teorik ve pratik ahlâk arasındaki uyumu ve sürdürülebilirliği sağlayacaktır. Daha sonrasında ahlâk eğitimi ve eğitimi etkileyen bazı kavramlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise Kant'ın ve Gazzâlî'nin ahlak görüşleri, ardından da eğitim görüşleri ele alınarak ortak ve farklı yönleri değerlendirilmiştir. İki filozofun ahlâkın temeline koyduğu kaynağın farklı olduğu görülmüştür. Ancak ikisinde de akla ve bilgiye verilen büyük bir önem vardır. Bu şekilde sonuç olarak iki filozofun ahlâk görüşlerinin mukayesesi ortaya konarak ahlâk eğitimine felsefî bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study discussed the educational views and moral philosophies of Kant and Ghazali, who made important contributions to ethics. Moral education, which is the way to bring people to perfection, has been analyzed with its philosophical foundations. In the first chapter which is theoretical ethics, definitions of morality and the sources of morality are discussed. The sub-headings of practical ethics are also mentioned in the subject of practical ethics. Hereby, in this chapter, the importance of harmony between thought and action in the context of theoretical and practical morality is evaluated. Having a strong theoretical ground will make practical actions meaningful. Also having a strong practical ground will show the harmony and sustainability between theoretical and practical morality. Afterwards, in the chapter, moral education and some concepts affecting education were examined. In the second part, Kant's and Ghazali's views on morality and then their educational views are discussed, and common and different aspects of their ideas are evaluated. It has been understood that the source that the two philosophers put on the basis of morality is different. However, there is a great importance given to reason and knowledge in both of the philosophers thought. In this way, a philosophical evaluation of moral education is presented by comparing the moral views of the two philosophers.