İkdam Gazetesinde yazınsal hareketlilik (1894-1913)
Literary circulation in the İkdam Newspaper (1894-1913)
  1. Tez No: 485451
  2. Yazar: KORAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
İkdam Gazetesinde Yazınsal Hareketlilik (1894-1913) başlığını taşıyan bu tez, belirtilen yıllar arasında İkdam gazetesinde yayımlanan yazınsal metinlerin Türk edebiyatına katkısı ve etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda gazetede yer alan şiir, hikâye, roman, gezi, mektup ve biyografi türündeki metinler nitelik ve nicelik açısından değerlendirilmiş ve tasnif edilmiştir. İkdam'a değin Osmanlı-Türk gazeteciliğin özetlendiği Giriş ve elde edilen verilerin sıralandığı Sonuç bölümünün dışında tez altı bölümden oluşmaktadır. Her bölümde bir yazınsal tür ele alınmış, türün gazetedeki örneklerinin görünümüne dair genel bir bilgi verilmesinin ardından metinler tablolar halinde tasnif edilmiştir. Yapılan incelemenin sonucunda İkdam gazetesinde 1894-1913 yılları arasında yayımlanan metinlerin, dönemin hâkim edebiyat anlayışı ile paralellik göstermediği, kurmaca tür örneklerinin popüler edebiyat örnekleri olduğu, yaşam odaklı metinlerin ise haber ve bilgi aktarımı amacıyla kaleme aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, bearing the title of Literary Circulation in the İkdam Newspaper (1894-1913), aimed to reveal the contribution and influence of literary texts published in İkdam newspaper, between the mentioned years, on Turkish literature. For this purpose, poems, stories, novels, travels, letters and biographies in the newspaper are evaluated and classified in terms of quality and quantity. The thesis is composed of six chapters, apart from the Introduction, which summarizes Ottoman-Turkish journalism up to İkdam, and the Conclusion section which lists the obtained data. In each chapter, a literary genre was handled, and after giving general information about the presence of the samples in newspaper, the texts were tabled. As a result of the survey/examination, it was determined that the texts published in İkdam newspaper between years 1894 and 1913 were not showing any parallel aspects with the dominant understanding of literature, the examples of fiction were popular literature examples, and the life-oriented texts received articles for the purpose of sharing news and information.