Kardiyovasküler hastalarda anjiyopoietin-4'ün oksidatif stres ile ilişkisi
Relationship of angiopoietin-4 with oxidative stress in cardiovascular disease
- Tez No: 794572
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut çalışma, toplam oksidatif stres (TOS) ile LEP'i akut miyokard enfarktüsünün önemli bir klinik sinyali olarak kullanma potansiyeli arasındaki bağlantıyı araştırmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, bu, Iraklıların (akut miyokard enfarktüsü hastaları) serum anjiyopoietin-4 seviyelerinin bağlantısını araştırdı ve bu seviyeleri kontrol gruplarınınkilerle karşılaştırdı. Bu araştırmada, değişen derecelerde hastalık aktivitesine sahip 60 kadın ve 60 erkekten oluşan 120 hasta ile aynı yaş, cinsiyet ve hastalığa sahip 40 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu değerlendirildi. aynı vücut kitle indeksi. AMI teşhisi konan hastalarda serum anjiyopoietin-4 seviyeleri, lipid profilleri ve kardiyak enzim belirteçleri ölçülecektir. Ang4'ün sonuçları, kontrol grubuna kıyasla iki çalışma grubu arasında istatistiksel bir anlam olduğunu göstermektedir; bu, Ang4'ün anjiyogenez dahil birçok süreçte yer alan rolünü açıklayabilir. AST'nin tanımlayıcı sonuçları ayrıca grup B ile temsil edilen hasta grubu ile kontrol grubu arasında P = 0,0005'te oldukça önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca ALT için hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olmadığını açıklayıcı sonuçlar bulduk. Bu testin seviyeleri, hastanın aldığı tedavilerden etkilenebilir P = 0,063.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the connection between total oxidative stress (TOS) and the potential of using LEP as a crucial clinical signal of acute myocardial infarction. Additionally, this investigated the connection of the serum angiopoietin-4 levels of Iraqi (acute myocardial infarction patients) and compared those levels to those of the control groups. In this research, it was evaluated of 120 patients, consisting of 60 women and 60 men who have varying degrees of disease activity, as well as a control group that are consist of 40 healthy persons who are the same age, gender, and have the same body mass index. Patients diagnosed with AMI will have measurements taken of their serum levels of angiopoietin-4, lipid profiles, and cardiac enzyme markers. The results of Ang4 indicate that there is statistical significance between the two study groups compared to the control group, which could explain the role of Ang4 involved in many processes, including angiogenesis. The descriptive results of AST also indicated that there were highly substantial differences between the group of patients represented by group B and the control group at P = 0.0005. We also found descriptive results for ALT that there are no substantial differences between the patient group and the control group. Levels of this test may be affected by the treatments the patient is taking at P = 0.063.