Bahçesaray'ın (Van) doğal yem bitkilerinin taksonomisi, bazı türlerin dönemsel besin madde içerikleri ve ın vıtro sindirim değerleri. Cilt I-II-III-IV
Taxonomy of natural forage crops of bahçesaray (Van), seasonal nutrient compositions and in vitro digestibility of some species
- Tez No: 794573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BUDAĞ, PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Zooloji, Botany, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2006
Özet
Bu çalışma Bahçesaray (Van) da yayılış gösteren doğal yem bitkilerinin besin madde içeriği ile in vitro analizleri yapılmıştır. Araştırma alanında bulunan ve hayvanlar tarafından tüketilen 671 bitkinin taksonomisi, botanik özellikleri, yöre halkı tarafından bilinen yem özellikleri ve sahadaki gözlemler bu alanda ilk defa hazırlanmıştır. Araştırma alanının ait toplam 195 yaylanın haritaları, yöresel adları, coğrafik konumu ve yüzölçümü ilk kez hazırlanmıştır. İlçenin yerleşim, idari, yükselti, jeoloji, toprak grubu ve arazi kullanımı haritaları hazırlanmıştır. Alanın ve çevre ilçelerin kayda alınmış iklimsel verileri hazırlanmıştır. Çalışma alanında bulunan 671 yem bitkisinin mekânsal analizinin CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ile yapılan noktasal analizi modellemesi bu alanda ilk defa yapılmıştır. Doğal alanda toplanan 20 bitki; Buğdaygillerden Hordeum bulbosum, Aegilops umbellulata, Aegilops cylindrica, Phalaris arundinacea; Baklagillerden: Astragalus davisii, Onobrychis major, Melilotus officinalis, Medicago sativa subsp. sativa, Lotus corniculatus var. corniculatus, Lathyrus nivalis, Cicer anatolicum ve Vicia hyrcanica; Maydanozgillerden: Bilacunaria microcarpa, Prangos platychlaena, Ferulago angulata subsp. angulata ve Pimpinella anthriscoides var. anthriscoides, ve diğer familyalardan: Helichrysum plicatum subsp. pseudoplicatum, Scorzonera tomentosa, Ranunculus diversifolius ve Quercus petraea subsp. pinnatiloba taze örneklerinin GC-MS aroma analizi yapılmıştır. 20 bitkiye ait üç dönem (çiçeklenme öncesi, çiçeklenmede ve çiçeklenme sonrası) örneklerinin metal (As, Ca, Cd, Cu Fe, K, Mg, Na, Pb, Se ve Zn) ve vitamin (B1, B2, B3, B3, B5, B6, B7, H, B9, B12, A, D2, D3, E, K1 ve K2) analizleri yapılmıştır. Besin madde içerikleri (KM, HP, HY, HK, ADF ve NDF) ile in vitro besin madde sindirimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dissertation, nutrient content and in vitro analyses of natural forage crops distributed in Bahçesaray (Van) were made. The taxonomy, botanical characteristics, feed characteristics known by the local people, and field observations of 671 plants that are in the research area and consumed by animals were prepared for the first time in this area. For the first time, maps, local names, geographic locations, and areas of the 195 plateaus in the research area were made. The maps of the district's settlement, administration, elevation, geology, soil group, and land use were made. Recorded climatic data for the area and surrounding districts has been prepared. The spatial analysis of 671 forage plants in the study area was modeled with GIS (Geographical Information Systems) for the first time in this area. MS-GC aroma analysis of 20 fresh plant samples collected in the natural area was made: of wheat species, Hordeum bulbosum, Aegilops umbellulata, Aegilops cylindrica, Phalaris arundinacea; of legumes, Astragalus davisii, Onobrychis major, Melilotus officinalis, Medicago sativa subsp. sativa, Lotus corniculatus, corniculatus, Lathyrus nivalis, Cicer anatolicum, and Vicia hyrcanica; of parsley species, Bilacunaria microcarpa, Prangos platychlaena, Ferulago angulata subsp. angulata, Pimpinella anthriscoides, and anthriscoides; and of other families, Helichrysum plicatum subsp. pseudoplicatum, Scorzonera tomentosa, Ranunculus diversifolius and Quercus petraea subsp. pinnatiloba. Metal (As, Ca, Cd, Cu Fe, K, Mg, Na, Pb, Se, and Zn) and vitamin (B1, B2, B3, B3, B5, B6, B7, H, B9, B12, A, D2, D3, E, K1, and K2) analyses of samples from 20 plants in three periods (before flowering, flowering, and after flowering) were carried out. Nutrient contents (KM, HP, HY, HK, ADF, and NDF) and in vitro nutrient digestion were determined.