18 yaş üzeri evli kadınlarda aile içi şiddetin değerlendirilmesi
Assessment of domestic violence amongst married women over the age of 18
- Tez No: 794579
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç:18 yaş üstü evli kadına yönelik aile içi şiddetin sıklığı ve kadınların şiddet konusundaki tutumlarını değerlendirmektir. Temel olarak sosyodemografik veriler ile şiddet arasındaki bağlantıları, aile içi şiddet düzeyini ve eşten şiddet görme durumunun değerlendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olup, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Aile hekimliği Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş üstü, evli ve gönüllü 335 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada herhangi bir örnekleme gidilmemiştir. Araştırmacı tarafından çalışmaya katılan bireylere yüz yüze görüşme tekniği ile anket formu uygulanmıştır. Katılımcılara ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından hazırlanmış 46 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Sosyodemografik özellikler 17 soru, aile içi şiddet düzeyi 17 soru, eşten fiziksel şiddet görme durumu 12 soru' dan oluşmaktadır. Bulgular:335 kadın katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların %65,6'sı yaşam boyu en az bir kez herhangi bir şiddete maruz kalırken, %46,6'sı eşleri tarafından aile içi şiddete maruz kalmaktadır. Kadınların evliliğinde %56,7'si fiziksel, %44,8'i duygusal, %7,8'i ekonomik, %4,8'i cinsel şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Kadının yaşı, eşin yaşı, eşin eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri, diğer eşten çocuk olması ile duygusal şiddet türü arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=
Özet (Çeviri)
Abstract: This study aims to evaluate the frequency of domestic violence against married women over the age of 18 and their attitudes toward violence. The study focuses on the connection between sociodemographic data and violence, the level of domestic violence, and the assessment of experiencing violence from the spouse. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 335 married voluntary women over the age of 18 who applied to the Family Medicine Polyclinic at Izmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital. The researcher administered a questionnaire through in-person interviews. No sampling was used in this study. The questionnaire contains 46 questions prepared by researchers in line with the relevant literature, consisting of 17 questions on sociodemographic characteristics, 17 questions on the level of domestic violence, and 12 questions on experiencing physical violence from the spouse. Results: 335 women were included in the study. 65.6% of the participants reported experiencing at least one form of violence throughout their lifetime, while 46.6% were subjected to domestic violence by their spouses. It was determined that 56.7% of the women experienced physical, 44.8% emotional, 7.8% economic, and 4.8% sexual violence during their marriage. A significant relationship is found between the type of emotional violence and the age of the woman, the age and education level of the spouse, the monthly income of the family (p=