Yüksek miyopili hastalarda arka segment bulgularının optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografi ile retrospektif kesitsel değerlendirilmesi
Retrospective CROSS-sectional analysis of the posterior segment findings in patients with HİGH myopia with optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography
- Tez No: 794581
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SAATCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yüksek miyopili (YM) gözlerde arka segment bulgularının retrospektif olarak incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 91 hastanın YM kriterlerini karşılayan 146 gözü dahil edildi. Tüm gözlerin oftalmolojik muayene kayıtlarından aksiyel uzunluk (AU), sferik ekivalan (SE) refraksiyon kusuru, en iyi düzeltimiş görme keskinliği (EİDGK), lens durumu kaydedildi. Renkli fundus fotoğraflarında miyopik makulopati evresi, Lacquer çatlağı (LÇ), tilte disk ve retina dekolmanı varlığı; optik koherens tomografi (OKT) kesitlerinde ölçülen santral makula kalınlığı (SMK), santral makula volümü (SMV), santral fovea kalınlığı (SFK), subfoveal koroid kalınlığı (SKK), skleral çukurluk (SÇ), subfoveal skleral görünürlük (SSG) değerleri ile posterior stafilom (PS), ayna artefaktı (AA), kubbe şekilli makulopati (KM), lameller makula deliği (LMD), tam kat makula deliği (TKMD), miyopik maküler retinoskizis (MMR), vitreomaküler adezyon (VMA), vitreomaküler traksiyon (VMT), elipsoid zon (EZ) düzensizliği, epiretinal membran (ERM), aktif veya skar formasyonunda makula neovaskülarizasyonu (MNV), peripapiller retinoskizis (PR), peripapiller intrakoroidal kavitasyon (PİKK) ve paravasküler iç retinal defekt (PİRD) varlığı; OKT anjiyografi görüntülerinde yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) katmanlarında ölçülen foveal avasküler zon (FAZ) genişlikleri ile YKP, DKP, dış retina (DışR) ve koryokapillaris katmanlarında foveal, superior, temporal, inferior, nazal kadranlarda elde edilen vasküler dansite (VD) değerleri kaydedildi. Gözler AU'ları 26.00-27.49 mm olanlar Grup 1, 27.50-28.99 mm olanlar Grup 2, >29.00 mm olanlar Grup 3 olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların 54'ü (%59.3) kadındı. Ortalama yaş 46.55 ± 17.05 (18-84) yıl idi. Gözlerin 123'ü (%84.2) fakik, 23'ü (%15.8) psödofakikti. Fakik gözlerde ortalama SE refraksiyon değeri -10.95 ± 4.28 [(-25.00) - (-4.50)] dioptri idi. Ortalama AU ve EİDGK sırasıyla 28.07 ± 2.26 (26.00 - 37.80) mm ve 0.30 ± 0.34 (0.00 - 1.30) logMAR idi. On bir gözde (%7.5) kategori 0; 66 gözde (%45.5) kategori 1; 43 gözde (%29.5) kategori 2; 14 gözde (%9.6) kategori 3; 12 gözde (%8.2) ise kategori 4 miyopik makulopati mevcuttu. Santral makula kalınlığı, SMV, SFK, SÇ, SKK ve SSG değerleri sırasıyla ortalama, 281.96 ± 47.62 μm, 0.22 ± 0.04 mm3, 240.1 ± 52.15 μm, 744.45 ± 477.53 μm, 163.15 ± 95.8 μm ve 352.3 ± 108.16 μm idi. Yüzeyel ve derin FAZ genişliği değerleri sırasıyla ortalama 209.24 ± 90.03 μm2 ve 219.69 ± 92.59 μm2 olarak ölçüldü. Altmış dokuz gözde (%47.3) tilte disk; 57 gözde (%39) VMA; 56 gözde (%38.4) EZ düzensizliği; 40 gözde (%27.4) PS; 26 gözde (%17.8) AA; 24 gözde (%16.4) ERM; 23 gözde (%15.8) PR; 22 gözde (%15.1) PİRD; 17 gözde (%11.6) PİKK; 14 gözde (%9.6) KM; sekiz gözde (%5.5) LÇ; sekiz gözde (%5.5) MNV skarı; yedi gözde (%4.8) aktif MNV; yedi gözde (%4.8) MMR; üç gözde (%2.1) LMD; iki gözde (%1.4) makula-on retina dekolmanı; bir gözde (%0.7) VMT ve bir gözde (%0.7) TKMD izlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Retrospective evaluation of posterior segment findings in high myopia (HM) eyes. Materials and Methods: The study included 146 eyes of 91 patients. Axial length (AL), spherical equivalent (SE) refractive error, best-corrected visual acuity (BCVA), and lens status were recorded for all eyes from the medical records. Myopic maculopathy stage and the presence of lacquer cracks (LC), tilted disk, and retinal detachment were evaluated in color fundus photographs; central macular thickness (CMT), central macular volume (CMV), central foveal thickness (CFT), subfoveal choroidal thickness (SCT), scleral sink (SS), subfoveal scleral visibility (SSV) values and the presence of posterior staphyloma (PS), mirror artifact (MA), dome-shaped maculopathy (DSM), lamellar macular hole (LMH), full-thickness macular hole (FTMH), myopic macular retinoschisis (MMR), vitreomacular adhesion (VMA), vitreomacular traction (VMT), irregularity/disruption of the ellipsoid zone (EZ), epiretinal membrane (ERM), peripapillary retinoschisis (PR), peripapillary intrachoroidal cavitation (PICC), and paravascular inner retinal defect (PIRD) and macular neovascularization (MNV) in active or scar formation were evaluated in optical coherence tomographic (OCT) sections. In addition, the foveal avascular zone (FAZ) area measured in the superficial and deep capillary plexuses (SCP and DCP, respectively), and vascular density (VD) values obtained in the foveal, superior, temporal, inferior, and nasal quadrants in SCP, DCP, outer retina (OR), and choriocapillaris layers using OCT angiography images. Eyes were grouped as Group 1 (AL 26.00-27.49 mm), Group 2 (AL 27.50-28.99 mm), and Group 3 (AL >29.00 mm). Results: Fifty-four patiens (59.3%) were female. The mean age was 46.55 ± 17.05 (18-84) years. Of the eyes, 123 (84.2%) were phakic and 23 (15.8%), pseudophakic. The mean SE value was -10.95 ± 4.28 [(-25.00) - (-4.50)] diopters in phakic eyes. The mean AL and BCVA values were 28.07 ± 2.26 (26.00 - 37.80) mm and 0.30 ± 0.34 (0.00 - 1.30) logMAR, respectively. Myopic maculopathy was present in 11 eyes (7.5%) in category 0; 66 eyes (45.5%) in category 1; 43 eyes (29.5%) in category 2; 14 eyes (9.6%) in category 3; and 12 eyes (8.2%) in category 4. The mean central macular thickness, CMV, CFT, SS, SCT, and SSV values were 281.96 ± 47.62 μm, 0.22 ± 0.04 mm3, 240.1 ± 52.15 μm, 744.45 ± 477.53 μm, 163.15 ± 95.8 μm, and 352.3 ± 108.16 μm, respectively. The superficial and deep FAZ areas were measured as 209.24 ± 90.03 μm2 and 219.69 ± 92.59 μm2, respectively. Tilted disc was observed in 69 eyes (47.3%); VMA in 57 eyes (39%); EZ irregularity in 56 eyes (38.4%); PS in 40 eyes (27.4%); MA in 26 eyes (17.8%); ERM in 24 eyes (16.4%); PR in 23 eyes (15.8%); PIRD in 22 eyes (15.1%); PICC in 17 eyes (11.6%); DSM in 14 eyes (9.6%); LC in eight eyes (5.5%); MNV-associated scar formation in eight eyes (5.5%); active MNV in eight eyes (4.8%); MMR in seven eyes (4.8%); LMH in three eyes (2.1%); macula-on retinal detachment in two eyes (1.4%); VMT in one eye (0.7%); and FTMH in one eye (0.7%).