The externalization of EU migration policy: Development and securitization approaches and their critiques
Avrupa Birliği göç politikasının dışsallaştırılması: Kalkınma ve güvenlikleştirme yaklaşımları ve bu yaklaşımların eleştirisi
- Tez No: 794592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
1990'lardan bu yana AB göç politikasında, dış sınırların kontrolü ve AB'ye yakın ve uzak üçüncü ülkelerle işbirliğini genişletme yoluyla göçü kendi sınırları dışında yönetme eğilimi artış göstermektedir. Bu tez, 2015'ten bu yana Afrika'daki düzensiz göçün 'kökenlerini ele almak' adı altında geliştirilen kalkınma ve göç politikaları arasındaki bağlantıya odaklanarak, AB göç politikasındaki bu dışsallaştırma eğilimlerini eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. Bu amaçla çalışma, şu sorulara cevaplar önermektedir: AB göç politikasının dışsallaştırılmasına dair eleştirel değerlendirmeler nelerdir? Afrikaya yönelik dışsal AB göç politikasındaki eğilimler, güvenlik odaklı göç yönetimi biçimlerine bir alternatif olarak, önleyici modele gerçek bir geçişe işaret ediyor mu? Bu minvalde, AB Afrika Acil Güven Fonunun uygulanması, ilgili göç politikası araçları ve Doğu ve Batı Afrikadaki AB-Afrika işbirliği pratiklerinin literatüre dayalı bir analizi yapılmıştır. Bu tez AB'nin önleyici göç yönetim modeline dair son dönemde artan eleştirel tartışmalara katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, dışsallaştırmanın, güvenlik odaklı bir mantık izlediğini, sığınmacılara yönelik sorumluluğu üçüncü ülkelere havale etmek suretiyle AB'ye göçü azaltma amacı güttüğünü ileri sürmektedir. Göçün temel nedenlerine çözüm bulma, istikrarı arttırma ve (potansiyel) göçmenlerin yararına olma şeklinde sunulan AB göç politikasının bileşenleri bile, göçü Afrikada kontrol altına alma, göç kontrolü hedefleri için kalkınmayı fonlamayı kullanma biçimindeki güvenlik odaklı bir Avrupa göç hedefine yöneliktir ve göçe gerçek bir önleyici yaklaşım getirmemektedir.
Özet (Çeviri)
EU migration policy has seen an increasing shift towards governing migration outside of its territory since the 1990s, through control of the external border and through expanding cooperation with third countries both near and far from the EU. This thesis critically analyzes these trends of externalization in EU migration policy, with a focus on the linkage between development and migration policy in the name of 'addressing root causes' of irregular migration in Africa since 2015. It proposes answers to the questions: What are critical assessments of the externalization of EU migration policy? Do trends in external EU migration policy towards Africa suggest a genuine shift towards preventative modes, as an alternative to securitized modes of governing migration? To this end, a literature-based analysis of the implementation of the EU Emergency Trust Fund for Africa, related migration policy instruments, and practices of EU-African cooperation in East and West Africa is undertaken. The thesis contributes to critical discussions of the recently expanded EU focus on preventative modes of governing migration. It argues that externalization follows a securitized logic of reducing migration to the EU by shifting responsibility for asylum seekers to third countries. Even components of EU migration policy, presented as addressing root causes, improving stability, and benefitting (potential) migrants, are strongly oriented towards the securitized European migration objective of containing migration within Africa, employing development funding for migration control objectives, and do not provide a genuinely preventative approach to migration.