Pirinç yaprak hastalıklarının sınıflandırılmasında derin evrişimli sinir ağı modellerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of deep convolutional neural network models for classification of rice leaf diseases
  1. Tez No: 794596
  2. Yazar: ERKAN VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET COŞKUNÇAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK PAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çeltik, temel bir gıda kaynağı ve endüstride yaygın olarak kullanılan nadir bitkilerden biridir. Çeltikte yaprak hastalıklarının erken tespiti, ürün zararını minimize etmek için hayati önem taşır. Bitki hastalıklarını erken aşamada teşhis etmek için çiftçiler ve ziraat mühendisleri tarafından sıklıkla bilgisayar destekli sistemler kullanılmaktadır. Derin öğrenme yöntemleri, çeltik yaprak hastalıklarının tespiti için literatürde en sık kullanılan ve popüler yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, VGG, ResNet, DenseNet, EfficientNet ve Xception gibi en popüler evrişimli sinir ağı (CNN) modelleri kullanılarak çeltik yapraklarında hastalıkların etkili bir şekilde teşhisi ve görüntü dönüştürücü modellerinin performanslarının karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rice is a primary source of food and a rare plant widely used in industry. Early detection of leaf diseases in rice is crucial for minimizing crop damage. Computer-aided systems are commonly used by farmers and agricultural engineers to diagnose plant diseases at an early stage. Deep learning methods are the most commonly used and popular approach in the literature for detecting rice leaf diseases. In this study, we used the most popular convolutional neural network (CNN) models, such as VGG, ResNet, DenseNet, EfficientNet, and Xception, to effectively diagnose diseases in rice leaves and compare the performance of image transformer models.