Şanlıurfa yerel patlıcan populasyonlarının kendilenmiş hatlarıyla karşılaştırılması üzerinde bir araştırma
An Investigation on comparison of local eggplant population of Şanlıurfa with their selfing lines
  1. Tez No: 85342
  2. Yazar: VEDAT PİRİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA YEREL PATLICAN POPULASYONLARININ KENDtLENMİŞ HATLARIYLA KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ^ Vedat PİRİNÇ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 76 Bu araştırma. 1997 ve 1998 yılları vejetasyon dönemlerinde HR.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma alanında yürütülmüştür. Çalışmada, Yerel Şanlıurfa patlıcan populasyonlarının saflaştırılması amacıyla kendileme yapılarak, kendilenmiş hatlarla populasyonun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan patlıcan tohumları, yerel patlıcanın yoğun olarak yetiştirildiği Birecik ilçesine bağlı Surtepe, Altınova, Mağaralı, Uğurlu, Mezra ve Keskince köylerinden temin edilmiştir. Araştırmada; bitki, yaprak, meyve ve verimle ilgili özellikler incelenerek hatlarla populasyonları arasında karşılaştırma yapılmıştır. Tüm özellikler açısından hatlarla populasyonlar arasında istatistiki olarak farklılıklar görülmüş ve hatlar arasında seçim yapmak için Tartılı Derecelendirme Yöntemi uygulanmıştır. Tartılı Derecelendirme sonucunda 760 ve yukarısında puan alan hatlar üzerinde ıslah çalışmalarını sürdürülmesine karar verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yerel Patlıcan, Populasyon, Seleksiyon, Islah tc yükseköğretim ki DOKÜMANTASYON MEMJM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis An Investigation on Comparison of Local Eggplant Population of Şanlıurfa with Their Selling Lines Vedat PİRİNÇ Harran University Graduated School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1999, Page: 76 This study was conducted during the vegetatif seasons of 1997 and 1998 years at the area of Horticulture Department Agriculture Faculty of Harran University. In this study, it is aimed to compare population local eggplant of Şanlıurfa with their selling lines after providing the purification of population by selfing. The seeds those are used in the experiment obtained from Surtepe, Altinova, Mağaralı, Uğurlu and Keskince villages of Birecik where local eggplant of Şanlıurfa are more breeding. In this study, the comparison of population with their lines has been done after examining the features of plant, leaves, fruit and yield. Statistics differences has been seen betweeen population and their selfing lines, according to all features and Weighted-Rankit Method has been applied to select the selfing lines. Breeding studies were carried on the lines which had 760 and over score, according to Weighted-Rankit Method. KEY WORDS: Local Eggplant, Population. Selection, Breeding