Fıstığın dış yeşil kabuğundan farklı yöntemlerle elde edilen aktif karbon ile sulu çözeltiden ağır metal giderimi
Heavy metal removal from water solution by activated carbon obtained by different methods from the outer green shells of pistachio
  1. Tez No: 794631
  2. Yazar: SEMA ÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Siirt ilinden temin edilen fıstık dış yeşil kabuğu adsorban madde olarak seilmiştir. Bundan elde edilen aktif karbon ile sulu çözeltiden ağır metallerin gideriminde kullanılmasına çalışılmıştır. Fıstık dış yeşil kabuğundan, hidrokömür (hydrochar), biyokömür (biochar), mikrodalga yöntemleri ile elde edilen aktif karbonlar, NaOH, HCI ve H3PO4 ile farklı konsantrasyonlarda etkinleştirilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen aktifleştirilmiş örnekler, farklı sıcaklıklarda (298K, 308K ve 318K) sulu çözeltilerden bakır ve cadmiyumun giderilmesi için kullanılmıştır. Optimum koşulları belirlemek için pH, temas süresi, adsorban miktarı, başlangıç derişimi ve sıcaklık gibi parametreler incelenmiştir. En yüksek yüzey alanına sahip aktif karbon örnekleri, sulu çözeltiden bakır ve cadmiyumun giderilmesi için kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmalarının ardından adsorpsiyon kinetiği, termodinamiği ve izotermleri incelenerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Tez kapsamında elde edilen aktif karbon için proses değişkenlerinin optimizasyon çalışmaları yapılarak elde edilen örneklerin BET, SEM, EDX, FTIR ile karakterizasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the outer green shell of pistachio obtained from Siirt province was selected as adsorbent material. It has been tried to be used in the removal of heavy metals from the aqueous solution with the activated carbon obtained from it. Activated carbons obtained from the outer green shell of peanuts by hydrochar, biochar, microwave methods were activated at different concentrations with NaOH, HCl and H3PO4. Activated samples obtained under optimum conditions were used to remove copper and cadmium from aqueous solutions at different temperatures (298K, 308K and 318K). In order to determine the optimum conditions, parameters such as pH, contact time, amount of adsorbent, initial concentration and temperature were investigated. Activated carbon samples with the highest surface area were used to remove copper and cadmium from the aqueous solution. After the adsorption studies, adsorption kinetics, thermodynamics and isotherms were examined and the results were evaluated. Optimization studies of the process variables for the activated carbon obtained within the scope of the thesis were performed and the characterizations of the samples obtained with BET, SEM, EDX, FTIR were examined