Yeni bir yer fıstığı kırma makinesi konik kırıcı
  1. Tez No: 4096
  2. Yazar: ADNAN ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
IX ÖZ Üniversitemizin bulunduğu Çukurova bölgesinde yerfıstığı yoğun olarak Üretilmektedir. Bu UrUnUn değerlendirilmesi kapsamında kırma işlemlerini gerçekleştiren kırıcılar, besleme ve kırma denetimlerinin yapılamayışı enerji ve malzeme girdilerinin fazlalığı gibi istenmeyen nxLelikler taşıdığından yeni düzeneklere gereksinme bulunmaktadır. Bu çalışmada kabuklu yerfıstıgını kırma olanakları yeni tip bir makina üzerinde araştırılmıştır. Konik kırıcı olarak adlandırılan sistemde, kuramsal ve deneysel yaklaşımlarla kabuklu yerf ıstıgının f iziko-mekanik özellikleri ve sistemle ilgili çeşitli tasarım parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda bir düzenek imal edilmiş ve kırma verimi bakımından denenmiştir. Kırma veriminin yaklaşık % 86 civarında kaldığı saptanmış ve daha sonra yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Peanut is densely produced in the Çukurova region, where our University is located. In view of adding value to this product, there is need to develope new shelling equipment due to demands to better control feeding and shelling rates as well as to reduce the use of energy and material. In this work, possibilities of shelling peanut have bee-, investiga L:d on a new type of machine. To this end, physical and mechanical properties of hulled peanut have been determined first then their effects on the proposed systemj called the conical sheller, have been studied through theoretical and experimental approaches. The mechanical arrangement in compliance with the engineering data thus obtained has been manufactured and tested with regard to the shelling efficiency. It has been found that a shelling efficiency of about 86 % is achieved without breakage. Resultantly a prototype and further work on it have been suggested.