Oksidatif DNA hasarı olarak iki farklı tiroid hastalığı türü arasındaki potansiyel farklılaşma düzeyinin belirlenmesi
Determining the level of potential difference between two different types of thyroid disease as oxidative DNA damage
- Tez No: 794649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, tiroid kanserli yaşlı erişkinlerde DNA'daki oksidatif hasarın sıklığını, derecesini ve onarım kapasitesini belirlemektir. Çalışma; iki gruba ayrılan (200) Iraklı, kontrol grubunu yaşları 36 ile 50 arasında değişen 108 sağlıklı birey (62 erkek ve 46 kadın) ve hasta grubunu yaşları 38 ila 57 arasındaki 92 hastadan (44 erkek ve 48 kadın) oluşturmuştur. Örnekler, Dhi Qar, Diyabet ve Endokrinoloji Merkezinden Şubat 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim from thıs study to determine the frequency, degree and repair capacity of oxidative damage to DNA in older adults with thyroid cancer. The study included (200) Iraqi persons divided into two groups, the control group consist of 108 healthy persons (62 males and 46 females) with age of 36 to 50 years and the patient group consist of 92 patients (44 males and 48 females) with age 38 to 57 years, samples were obtained from Diabetes and Endocrinology Center in Dhi Qar during the duration of February 2020 to January 2021.