Üst çene posterior dişlerin şeffaf plak ve sabit ortodontik tedaviyle intrüzyonunda kortikotomi etkinliği: üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
Corticotomy effectiveness in intrusion of upper jaw posterior TEETH with clear aligner and fixed orthodontic treatment: A THREE-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 794651
  2. Yazar: BÜŞRA BERBER GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızın amacı posterior dişlerin intrüzyonunda kortikotomi ve zigoma ankrajlı ortodontik tedavi tekniğinin; şeffaf plak tedavisi ve sabit ortodontik tedavi kullanarak 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi yöntemleriyle değerlendirilmesidir. Çalışmamızda kemik dokularının modellenmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi arşivinde bulunan, kraniyofasiyal anomalisi bulunmayan yetişkin bir hastanın Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü kullanılmıştır. Maksiller dişler; sağ ve sol 2. molar dişler dahil olacak şekilde modellenmiştir. Çalışmada 4 farklı senaryo oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryolarda 200 g intrüzyon kuvveti zigoma plağından üst çene posterior dişlere uygulanmıştır. İlk senaryoda kortikotomi gerçekleştirilmeden sabit ortodontik apareylerle intrüzyon gerçekleştirilmiştir. İkinci senaryoda segmental subapikal kortikotomi yapılmış ve sabit ortodontik apareyler kullanılmıştır. Üçüncü senaryoda intrüzyon işlemi kortikotomi yapılmadan şeffaf plaklarla gerçekleştirilirken; dördüncü senaryoda segmental subapikal kortikotomi yapılmış ve şeffaf plaklar kullanılmıştır. Dekortikasyon kesilerin yapıldığı tüm senaryolarda, dişlerde yer değiştirme miktarları artmıştır. Diş köklerinde oluşan stres seviyeleri ise kortikotomi uygulaması ile minimal seviyede azalmıştır. Kortikotomi kesisinin altındaki süngerimsi kemikte yoğunlaşan stresler, kemik metabolizmasının artışı ile birlikte diş hareketinin hızlanmasına işaret olarak düşünülmüştür. Şeffaf plak mekaniğinde de sabit ortodontik tedavi mekaniğinde de molar dişlerdeki bukkale devrilme engellenememiştir. Şeffaf plak senaryosunda birinci molar dişte gerçekleşen hareketler ve stres değerleri sabit tedavi mekaniğine göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, subapikal kortikotomi ile birlikte uygulanan ortodonti mekaniklerinin, ön açık kapanışın tedavisine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Şeffaf plakların posterior diş intrüzyonu istenen tedavilerde estetik ve konforlu olması gibi avantajları da göz önüne alınarak kortikotomi eşliğinde kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to use the orthodontic treatment technique with corticotomy and zygoma anchorage in the intrusion of the posterior teeth; evaluation with 3D finite element analysis methods using clear aligner treatment and fixed orthodontic treatment. In the study, cone beam computerized tomography of an adult patient without craniofacial anomaly, which is in the archive of Gaziantep University Faculty of Dentistry, was used for modeling bone tissues. Maxillary teeth were modeled, including right and left second molars. In the study, 4 different scenarios were performed. In the scenarios created, 200 g intrusion force was applied to the maxillary posterior teeth from the zygoma plate. In first scenario; intrusion was performed with fixed orthodontic appliances. In second scenario, segmental subapical corticotomy was performed and fixed orthodontic appliances were used. In third scenario, while the intrusion process is performed with clear aligner without corticotomy; in fourth scenario, segmental subapical corticotomy was performed and clear aligner were used. In all scenarios with decortication incision, the amount of displacement of the teeth increased. The stress on the roots were minimally reduced with the corticotomy. Stress concentration in the cancellous bone below the corticotomy incision was thought to indicate an acceleration of tooth movement with increased bone metabolism. Buccal tipping of molar teeth could not be prevented in either aligner mechanics or fixed orthodontic treatment mechanics. For the clear aligner scenario, the movements and stress values of the first molar tooth were found to be higher than the fixed treatment mechanics. As a result, it is thought that orthodontic mechanics applied together with supapical corticotomy may contribute to the treatment of anterior open bite. Considering the advantages of clear aligners such as aesthetics and comfort in treatments requiring posterior tooth intrusion, it was thought that they could be used with corticotomy.