Sero type of escherichia coli related with cnf 1,2 and eaea gene in diarrheal children
İshalli çocuklarda cnf 1,2 ve eaea geni ile ilişkili escherichia coli serotipi
  1. Tez No: 794652
  2. Yazar: ALI JABBAR JIWAR AL-SHIERAWEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KEMAL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Escherichia coli (E. coli), insanların ve sıcakkanlı hayvanların bağırsaklarında yaygın olarak bulunmaktadır. Maysan eyaletinde çocuklarda görülen yaygın ishal vakalarına neden olan E. coli türlerinin serotipleri ve antibiyotiklere dirençlerinin belirlenerek bunların demografik dağılımlarının ortaya koyulması. Maysan ilinde çocuklarda ishal enfeksiyonuna neden olan E. coli serotipinin tespiti. Virulence genleri CNf 1,2 ve eaeA geni ile ilgili E. coli serotipi. Yaş, yerleşim yeri, cinsiyet, emzirme, biberonla besleme, diş çıkarma, ebeveynlerin eğitimi, ishal türleri gibi E. coli serotipi ile ilişkili sosyoekonomik faktörlerin belirlenmesi tespiti çiğ veya az pişmiş kıyma ürünleri, çiğ süt, kontamine çiğ sebzeler ile filizler gibi kontamine gıdaları yiyerek enfekte olmaktadırlar. O157:H7 serotipi birçok ülkede en yaygın EHEC patojenleri olmasına rağmen, özellikle O157:H7O serogrubu dahil olmak üzere çok sayıda ek serotip hastalığa neden olur ve diğer E. coli serotiplerinden daha yaygındır. Bu çalışma Şubat 2022'den Nisan 2022'ye kadar yürütülmüştür. Çalışmanın materyalini Maysan Valiliğindeki hastanelere ishal nedeniyle başvurmuş çocuklardan elde edilen 150 adet örnek oluşturmuştur. süresince, Maysan Valiliği'ndeki Hastaneye ziyaretleri sırasında çocuklarda ishal enfeksiyonundan 150 örnek toplanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre; izole edilen serotipler antibiyotiklere Nitrofurantoin, Sulfa-Trimetoprim, Piperacillin, Cephazolin ve Ertapenem antibiyotik çeşitlerine sırasıyla %64, %64, %42, %42 düzeyinde direnç göstermişlerdir. Virülans faktörlerini kodlayan genlerin varlığı, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak belirlenmiştir. PCR, 38(%76) izolatın E. coli teşhisi için evrensel bir gen olarak 16rRNA genine sahip olduğunu, 28'i (%56) E. coli O157 serotipine, 40'ı (%80) CNF1 genine ve 38'i (%76) eaeA genine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli (E. coli) is widely found in the guts of humans and warm-blooded animals. Humans get infected by eating contaminated foods like as raw or undercooked ground beef products, raw milk, and contaminated raw vegetables and sprouts. Although O157:H7 serotype are the most common EHEC pathogens in several countries, numerous additional serotypes, especially including that of the O157:H7O serogroup, which cause disease and are more prevalent than from other E. coli serotypes. This study was conducted from February 2022 to April 2022. During the study period, were collected 150 samples from diarrhea infection in children during their visit to Hospital in Maysan Governorate. According to the findings of this study, the antibiotics Nitrofurantoin, Sulfa-Trimethoprim, Piperacillin, Cephazolin, and Ertapenem had the highest resistance to antibiotics at 64%, 64%, 42%, 42% respectively. The presence of genes encoding virulence factors was determined using polymerase chain reaction (PCR). PCR revealed that 38(76%) isolates had the 16rRNA gene as a universal gene for E. coli diagnosis, while 28(56%) had the E. coli O157 serotype, 40(80%) had the CNF1 gene, and 38(76%) had the eaeA gene.