Title sequence designs in fantastic Turkish cinema between 1950-1985
1950-1985 arası Türk fantastik sinemasında jenerik sekansları tasarımları
- Tez No: 794653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇAVUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
1950-1985 yılları arasında Türk sinemasında 333 fantastik film üretilmiştir. 70'li yıllardaki sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler (şehirleşme, batı merkezli modernleşme ve Türkiye'nin ABD ve Avrupa arasındaki kültürel ilişkisi) nedeniyle fantastik film üretimi önemli ölçüde artmıştır (177 fantastik film 1970-80 yılları arasında yapılmıştır) . Yine de, 1980 darbesinden sonra, sivil huzursuzluk ve ekonomik istikrarsızlıklarla, 1982'den sonra birkaç fantastik film yapıldı. Bu fantastik film başlığı tasarımları, erken dönem Türk hareketli grafik tasarımlarının eşsiz ve önemli örnekleridir. Düşük bütçeli hızlı üretimleri, teknoloji tabanlı süreçleri, görsel dilleri, özellikleri ve konseptleri nedeniyle Türk tasarım tarihinde önemli bir yere sahiptirler. Bu araştırma, 1950-1985 yılları arasındaki fantastik Türk filmlerinde başlık dizilerinin nasıl analiz edilebileceğini, bu dizilerin görsel özelliklerini anladığını ve görsel olarak nasıl kategorize edilebileceğini incelemektedir. Bu çalışma, 1950-1985 yılları arasındaki fantastik Türk sinemasında başlık sekans tasarımlarını araştırmayı amaçlamaktadır ve tasarım ve görsel kültür çalışmalarında ulusal ve kültürel çeşitliliğin nasıl ele alınması gerektiğine dair tarihsel bir vitrine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There were 333 fantastic movies in Turkish cinema between 1950-1985. Because of the social, cultural, and economic changes during the 70s (urbanization, western-centric modernization, and Turkey's cultural relationship between the US and Europe), fantastic movie production has been increased dramatically (177 fantastic movies were produced between 1970-80). Still, after the coup in 1980, with civil unrest and economic instabilities, a few fantastic movies were produced after 1982. These fantastic movie title sequence designs are unique and significant examples of early Turkish motion graphics designs. They have an important role in Turkish design history because of low budget-fast production, technology-based processes, and their visual languages, characteristics, and concepts. This research examines how title sequences can be analyzed in fantastic Turkish movies between 1950-1985 and understand the visual characteristics of these title sequences and how these can be categorized visually. This study aims to research title sequence designs in fantastic Turkish cinema between 1950-1985 and focuses on a historical showcase of how aspects of national and cultural diversity must be accounted for in studying design and visual culture.