Iraklı hastalardan izole edilen pseudomonas aerugınosa bakterilerinde biyofilm oluşumundan sorumlu TSSC1 geninde titanyum nanoparçacığının değerlendirilmesi
Evaluation of titanium nanoparticle on TSSC1 gene responsible for biofilm formation in pseudomonas aeruginosa bacteria isolated from Iraqi patient
- Tez No: 794654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARIKAYA PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma, 5/10/2020 ile 15/1/2021 tarihleri arasındaki farklı yaşlardaki çeşitli klinik kaynaklardan ve Ramadi Eğitim Hastaneleri ve Heet General Hospital'dan 100 numunenin toplanmasını içermiştir. Mikroskopik ve biyokimyasal testler yapıldıktan sonra Pseudomonas aeruginosa izolatı elde edildi. En düşük inhibitör konsantrasyonlarının değerlerini belirlemek için Vitek kompakt sistem 2 cihazları kullanıldı. PCR kullanarak TSSC1 gen ekspresyonundaki değişikliği belirlenmiştir. Analiz edilen 100 Dermatit P. aeruginosa'dan, biyofilm üzerinde VITEK sistemi ve titanyum nanopartikül kombinasyonu ile biyokimyasal test kullanılarak tanımlandı. P. aeruginosa arasındaki TSSC1 sıklığı, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği ile genetik olarak belirlendi. Titanyum nanoparçacığının biyofilm TiO2 NP'leri üzerindeki etkisi ölçülmektedir. Bakteriyel büyümeyi engelleyebildiği ve 500 g/mL'de maksimum 14 mm inhibisyon alanı ve 100 g/mL'de en az 11 ve 12 mm inhibisyon alanı gözlenmiştir. Ayrıca virülans genlerinin prevalansı, en yüksek TSSC1 ve ardından TCC2 insidansını gösterdi (100%). Sonuç olarak, çalışma, virülans genlerinin prevalansının en yüksek TSSC1 insidansını (%100) gösterdiğini gösterdi ve sağlam pseudomonas biyofilminin çoğu antibiyotiğe karşı direnci arttırdığını doğruladı. Iraklı hastalarda biyofilm oluşumu üzerinde titanyum nanoparçacığının pozitif biyofilm fenotipi gösterdi.
Özet (Çeviri)
The study included the collection of 100 samples from several clinical sources of different ages and for the period between 5/10/2020 to 15/1/2021 and from Ramadi Teaching Hospitals and Heet General Hospital. After performing microscopic and biochemical tests, an isolate of Pseudomonas aeruginosa was obtainedVitek compact system 2 devices was used to determine the values of the lowest inhibitory concentrations. Determination the change in TSSC1 gene expression by using PCR. Out of the 100 Dermatitis P. aeruginosa analyzed, were identified by using combination biochemical test and VITEK system and titanium nanoparticle on biofilm. The frequency of TSSC1 among P. aeruginosa was genetically determined by polymerase chain reaction (PCR) technique. The effect of titanium nanoparticle on biofilm TiO2 NPs were capable of inhibition of bacterial growth and a maximum inhibition area of 14 mm at 500 g/mL and a minimum area of inhibition of 11 and 12 mm at 100 g/mL and were observed against strong and weak biofilm-producing the isolates of P. aeruginosa, respectively. Also the prevalence of virulence genes showed the highest incidence of TSSC1 and TCC2 (100%). In conclusion, the study showed that the prevalence of virulence genes showed the highest incidence of TSSC1 (100%) and confirmed that the robust pseudomonas biofilm has increased resistance to most antibiotics. And showed positive biofilm Phenotype of titanium nanoparticle on biofilm formation in Iraqi patients.