Attitudes et opinions des etudiants de la classe preparatoire de Francais langue etrangere de l'Universite Anadolu a l'egard du modele d'apprentissage mixte
Anadolu Üniversitesi Fransızca hazırlık programı öğrencilerinin harmanlanmış öğrenme modeline yönelik tutum ve görüşleri
- Tez No: 794656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AYDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dijital çağ ile yükseköğretim kademesinde yeni öğrenme modelleri ortaya çıkmıştır. Salgın döneminde temel bir model olarak görülen harmanlanmış öğrenme modeli büyük gelişmeler göstermiştir ve daha da geliştirilmek için araştırmaların merkezinde yer almaya devam etmektedir. Dijital teknolojinin yabancı dillerin öğretimi ve öğreniminde kullanılması, öğretmenlerin uygulamalarını ve öğrencilerin öğrenme şekillerini değiştirmiştir. Ancak yabancı dillerin öğretimi, belirli öğrenme ihtiyaçları sunmaktadır ve öğrencinin derslerde aktif bir rol almasını sağlamalıdır. Öğrenme sürecinin sorunsuz bir şekilde yürümesi ve öğrenme modelinin doğru şekilde tasarlanması için öğrencilerin fikirlerini dikkate almak önemlidir. Araştırmamızın başlıca amacı, Anadolu Üniversitesi Fransızca hazırlık sınıfındaki öğrencilerin harmanlanmış öğrenme modeli ile ilgili tutum ve fikirlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel deseni uygulanmıştır. Nicel verilerin toplanması için Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Araştırmamızın nitel aşaması için ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Harmanlanmış öğrenme modeli, gün geçtikçe daha fazla talep görüp sürekli yenileme gerektiren bir model olduğundan, özellikle de yabancı diller eğitimi alanında yaşanan gelişmelerden biri olabilir.
Özet (Çeviri)
With the digital age, new learning models have emerged in higher education. As a fundamental model during the pandemic, blended learning has experienced remarkable growth and continues to be at the heart of research to be further developed. The integration of digital technology in teaching and learning foreign languages has changed teachers' practices as well as the way students learn. However, foreign language teaching possesses specific learning needs and must make the learner active throughout the process of learning. For a smooth learning process and a good design of the learning model, it is essential to take into account the opinions of students. The main objective of our research is to define the attitudes and opinions of the students of the FLE preparatory class at Anadolu University toward the blended learning model. In order to achieve this objective, it was found useful to apply convergent parallel in a mixed approach. Thus, a Likert scale was used for the collection of quantitative data and semi-structured interviews were conducted for the qualitative phase of our research. The blended learning model could be one of the developments in the field of education and more particularly in the field of foreign language didactics since this model is increasingly in demand and requires renewal.