İstanbul ilinde çalışan Aile Hekimlerinin yenidoğan metabolik ve endokrin tarama programı hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of family physicians working in istanbul about the newborn metabolic and endocrine screening program
- Tez No: 794666
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Yenidoğan tarama programları; yenidoğan bebekleri, ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme neden olabilecek belli başlı genetik, metabolik ve hormonal bozukluklar açısından test eden koruyucu halk sağlığı girişimleridir. Ülkemizde Yenidoğan Metabolik ve Endokrin Tarama Programı kapsamında ilk olarak Fenilketonüri taranmaya başlanmış; sonrasında ise sırasıyla Konjenital Hipotiroidi, Biyotinidaz Eksikliği, Kistik Fibrozis, Konjenital Adrenal Hiperplazi ve Spinal Musküler Atrofi tarama kapsamına alınmıştır. Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde birinci basamakta çalışmakta olan aile hekimlerinin Yenidoğan Metabolik ve Endokrin Tarama Programı hakkında bilgi düzeylerini değerlendirmek ve aynı zamanda hekimlerin bilgi düzeyi ile sosyodemografik özelliklerinin ve aldıkları uzmanlık eğitiminin ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza İstanbul ilinde birinci basamakta çalışmakta olan ve çalışmaya katılmaya onam veren; aile hekimleri, aile hekimliği uzmanları ve SAHU asistanlarından oluşan toplam 389 hekim dahil edildi. Çalışma tanımlayıcı niteliktedir. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerinden oluşan 8 soruluk Katılımcı Bilgi Formu ve Yenidoğan Metabolik ve Endokrin Tarama Programları Hakkında Bilgiler Bölümü adı altında 40 önermeden oluşan bir anket formu uygulandı. Anket uygulaması Google Forms kullanılarak internet üzerinden yapıldı. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 36,62±9,37 yıl olup; %18'i aile hekimliği uzmanı, %50,4'ü aile hekimi, %31,6'sı SAHU asistanıydı. Alınabilecek en yüksek puanın 40 olduğu anketimizde katılımcıların ortalama puanları 30,58±4,60 oldu. Unvanı aile hekimliği uzmanı olan katılımcıların diğer gruplara kıyasla toplam puanı daha yüksek hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Newborn screening programs are preventive public health initiatives that test newborn babies for certain genetic, metabolic, and hormonal disorders that could lead to serious health complications or even death. In our country, the Newborn Metabolic and Endocrine Screening Program initially began screening for Phenylketonuria, and subsequently added Congenital Hypothyroidism, Biotinidase Deficiency, Cystic Fibrosis, Congenital Adrenal Hyperplasia, and Spinal Muscular Atrophy to its screening scope. This study aims to assess the level of knowledge among family physicians working in primary care units in Istanbul about the Neonatal Metabolic and Endocrine Screening Program. Additionally, the study aims to explore how physicians' knowledge levels correlate with their sociodemographic characteristics and the specialty training they have received. MATERIALS AND METHODS: Our study included a total of 389 physicians consisting of family physicians, family medicine specialists, and SAHU (Contracted family medicine specialization) assistants who work in primary care units in Istanbul and gave their consent to participate in the study. The study is descriptive in nature. Participants were given an 8-question“Participant Information Form”consisting of sociodemographic questions and a survey form called the“Information About Newborn Metabolic and Endocrine Screening Programs”section, which includes 40 statements. The survey was conducted online using Google Forms. RESULTS: The average age of the participants was 36.62±9.37 years, with 18% being family medicine specialists, 50.4% family physicians, and 31.6% SAHU assistants. In our survey, where the highest possible score was 40, the participants' average score was 30.58 ± 4.60. Participants who had the title of family medicine specialist had a higher total score compared to other groups.