Lomber disk hernili hastalarda endotelin-1 düzeyi ile pfirrmann gradelemesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between pfirrmann grading and endothelin-1 level in patients with lumbar disc hernia
  1. Tez No: 794665
  2. Yazar: EMİNE YILDIRIM USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, serum Endotelin-1 (ET-1) düzeyi ile“intervertebral disk dejenerasyonu, lomber disk hernisi, faset eklem dejenerasyonu, vertebra end plate dejenerasyonu ”patolojilerinin radyolojik ve klinik görünümleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 18-50 yaş arası 50 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü kontrol alındı. Hasta ve kontrol grubunun Serum Endotelin-1 düzeyleri ölçüldü. Hastaların ağrı düzeyi Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, fonksiyonelliği Oswetry Disabilite İndeksi (ODI) ve Short Form-36 (Sf-36) ile değerlendirildi. Hastaların Lomber MRG'larında disk dejeneresyon düzeyleri (Pfirrmann), disk herniasyon düzeyleri (Macnab), faset eklem dejenerasyon düzeyleri ve end plate dejenerasyon düzeyleri (Modic) incelendi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PFIRRMANN GRADING AND ENDOTHELIN-1 LEVEL IN PATIENTS WITH LUMBAR DISC HERNİA The aim of this study is to investigate the relationship between serum Endothelin-1 (ET-1) level and radiological and clinical manifestations of“intervertebral disc degeneration, lumbar disc herniation, facet joint degeneration, vertebral end plate degeneration”pathologies. Fifty patients aged 18-50 years and 50 healthy volunteers were included in the study. Serum Endothelin-1 levels of the patient and control groups were measured. The pain level of the patients was evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), and functionality was evaluated with the Oswestry Disability Index (ODI) and Short Form-36 (Sf-36). Disc degeneration levels (Pfirrmann), disc herniation levels (Macnab), facet joint degeneration levels and end plate degeneration levels (Modic) were examined in Lumbar MRIs of the patients.