Turizm fakültelerini tercih eden öğrencilerin tipolojileri
Typologies of students preferring faculties of tourism
  1. Tez No: 952962
  2. Yazar: MUSTAFA KEPÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU İÇİGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Turizm sektörünün küresel ölçekte değişen dinamikleri, bu alanda nitelikli insan kaynağı ihtiyacını artırmakta ve turizm eğitiminin stratejik önemini daha da belirgin hâle getirmektedir. Turizm fakülteleri yalnızca akademik bilgi sunmakla kalmayıp, sektöre yaratıcı, yenilikçi ve sürdürülebilir turizm anlayışına sahip profesyoneller kazandırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, turizm fakültelerine yönelen öğrencilerin bireysel özellikleri ve tercih motivasyonlarının analiz edilmesi, eğitim programlarının geliştirilmesi ve mesleki aidiyetin güçlendirilmesi açısından önemli bir katkı sunmaktadır. Bu araştırmada, turizm fakültelerini tercih eden öğrencilerin tipolojilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kolayda örnekleme tekniğiyle seçilen örneklem grubundaki (N=764), öğrencilerin devlet üniversitelerindeki turizm fakültelerini tercih ederken hangi tercih nedenlerini etkili gördüğünü anlamak ve bu öğrencilerin demografik özellikleri ile tercih nedenleri arasındaki örüntüyü açığa çıkarmak üzere çoklu mütekabiliyet analizi uygulanmıştır. Yapılan saha çalışmasıyla elde edilen bulgular, turizm fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin tercih davranışlarının homojen bir yapıda olmadığını ortaya koymaktadır. Örneklem grubunun cinsiyet, geldikleri bölge, sektörel deneyim ve tercih faktörlerine göre farklılaştığı görülmüştür. Bu durum, yükseköğretim tercihlerinin sadece bireysel arzulara değil, aynı zamanda sosyal yönelimler, yapısal koşullar ve mesleki beklentilere dayalı olarak şekillendiğini göstermektedir. Bulgular, üniversitelerin tanıtım ve yönlendirme stratejilerinden eğitim içeriklerinin yeniden yapılandırılmasına, toplumsal cinsiyet normlarından bölgesel eşitsizliklere kadar birçok alanda politika üretmeye yönelik veri temelli ipuçları sunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin tercih nedenlerini görünür kılmayı hedefleyen bu tipoloji temelli yaklaşımın, alanyazında eksikliği hissedilen bir boşluğu doldurarak gelecekteki araştırmalar için kuramsal ve yöntemsel bir çerçeve sağlayacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolving dynamics of the global tourism industry have increasingly underscored the need for a highly qualified workforce, thereby highlighting the strategic importance of tourism education. Faculties of tourism not only provide academic knowledge but also aim to equip students with innovative, creative, and sustainability-oriented professional competencies. In this context, analyzing the individual characteristics and motivational drivers behind students' preferences for tourism faculties offers valuable insight for improving curriculum design and strengthening professional identity.This study aims to identify the typologies of students who prefer to enroll in faculties of tourism. Data were collected from a conveniently selected sample of 764 undergraduate students studying at public universities. To uncover the underlying patterns between students' demographic attributes and their university preference factors, Multiple Correspondence Analysis (MCA) was employed. The findings reveal that the university preference behaviors of tourism students do not exhibit a homogeneous structure. The sample group showed significant variation in terms of gender, geographical background, prior sectoral experience, and preference criteria. These results indicate that higher education preferences are shaped not only by personal desires but also by structural conditions, social orientations, and career expectations. The study provides data-driven insights that can inform institutional promotion strategies, the restructuring of educational content, and policy development in areas such as gender norms and regional disparities. Furthermore, the typology-based approach employed in this research brings to light often-overlooked motivations behind students' preferences and is expected to offer a valuable conceptual and methodological framework for future studies in this field.