COVİD-19 hastalarında hipertansiyonun laboratuvar değerleri ve prognoza etkisi: vaka-kontrol çalışması
Effect of hypertension on laboratory values and prognosis in COVİD-19 patients: CASE-control study
  1. Tez No: 794673
  2. Yazar: MUHAMMED CAN AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada bir eğitim ve araştırma hastanesinde yatarak tedavi alan Covid-19 hastalarında hipertansiyonun laboratuvar değerleri ve prognoza etkisini görmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Mart 2020 - Mart 2021 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören, 18 yaş ve üzerinde, PCR (+) liği ve/veya pulmoner BT bulguları ile Covid-19 tanısı alan 216 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastalar öncelikle hipertansiyonu olan hasta grubu ve herhangi bir komorbiditesi olmayan hasta grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Sonra hipertansiyon grubundaki hastalardan; hipertansiyon tanısına diyabet ve/veya koroner arter hastalığı eklendiğinde prognozun nasıl etkilendiğini görmek için 4 alt vaka grubu oluşturulmuştur. Sadece hipertansiyonu olan ve ek komorbiditesi olmayanlardan bir grup; hipertansiyona ek olarak sadece diyabetes mellitus olanlardan bir grup; hipertansiyona ek olarak sadece koroner arter hastalığı olanlardan bir grup; hipertansiyon, diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı komorbiditelerini bir arada bulunduran hastalardan da bir grup oluşturulmuştur. Hipertansiyonu olan gruba diyabet ve koroner arter hastalığı haricinde covid-19 prognozuna ve mortalitesine etki eden herhangi bir başka ek komorbiditesi olan hasta alınmamıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir komorbiditesi olmayan hastalardan oluşmaktadır. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden toplanmıştır. Veri toplama formu ile yaş, cinsiyet, yatış anındaki şikayetler, hastanın kronik hastalık varlığı bilgisi, başvuru anında tespit edilmiş olan laboratuvar değerleri (Tam Kan Sayımı, CRP, Ferritin, Fibrinojen, LDH, D-dimer, ALT, AST) ve hastaneden çıkış biçimi (haliyle taburcu, yoğun bakım ünitesine yatış, başka servise sevk, exitus) kayıt edilmiştir. Daha sonra oluşturulan gruplar arasında laboratuvar değerleri ve prognoz verileri anlamlı farklılık olup olmadığının tespiti için karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza 123'ü erkek (%56,9) 93'ü kadın (%43,1) toplamda 216 hasta dahil edildi. Yoğun bakım ihtiyacı gelişen ve exitus olan hastalar ciddi sonuçlanma durumu olan olay olarak kabul edilmiştir. Ciddi sonuçlanma durumu olan 13 (%6) ve exitus olan 5 (%2,3) hasta bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: In this study, it was aimed to see the effect of hypertension on laboratory values and prognosis in Covid-19 patients receiving inpatient treatment in a training and research hospital. MATERIALS AND METHODS: Our study is a retrospective case-control study. Between March 2020 and March 2021, 216 patients aged 18 and over, who were hospitalized in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital, diagnosed with Covid-19 with PCR (+) and/or pulmonary CT findings were included in our study. The patients were divided into two groups as the patient group with hypertension and the patient group without any comorbidities. Then from the patients in the hypertension group; In order to see how the prognosis is affected when diabetes and/or coronary artery disease are added to the diagnosis of hypertension, 4 sub-case groups were created. A group of only those with hypertension and no additional comorbidities; a group of those with only diabetes mellitus in addition to hypertension; a group of only those with coronary artery disease in addition to hypertension; a group of patients with hypertension, diabetes mellitus and coronary artery disease comorbidities was also formed. Except for diabetes and coronary artery disease, patients with any additional comorbidities affecting the covid-19 prognosis and mortality were not included in the hypertension group. The control group consists of patients without any comorbidities. Data were collected through the hospital information management system. With the data collection form, age, gender, complaints at the time of hospitalization, the presence of chronic disease of the patient, laboratory values determined at the time of admission (Complete Blood Count, CRP, Ferritin, Fibrinogen, LDH, D-dimer, ALT, AST) and method of discharge from the hospital (as a result, discharge, admission to the intensive care unit, referral to another service, exitus) were recorded. Afterwards, laboratory values and prognostic data between the groups were compared to determine whether there was a significant difference. SPSS 26.0 package program was used for statistical analysis. RESULTS: A total of 216 patients, 123 male (56.9%) and 93 female (43.1%), were included in our study. Patients who needed intensive care and died were accepted as events with serious outcome. There were 13 (6%) patients with serious outcome and 5 (2.3%) patients who died.