Opioid idame tedavi sürecindeki bireylerde duyu, denge, yürüyüş, postür ve reaksiyon zamanı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensation, balance, gait, posture and reaction time in individuals under opioid maintenance treatment process
  1. Tez No: 794671
  2. Yazar: İDİL ESİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma opioid idame tedavi sürecindeki bireylerde duyu, denge, yürüyüş, postür ve reaksiyon zamanı arasındaki ilişkiyi incelemek ve sağlıklı kişilerle karşılaştırmayı amaçladı. Çalışmaya 18-65 yaş arası 40 opioid kullanım bozukluğu (OKB) olan birey ve 40 sağlıklı birey dâhil edildi. Katılımcılara bilişsel durum ve duygu durumu, uyku kalitesi, postür analizi, denge, yürüyüş, duyu (hafif dokunma, vibrasyon, iki nokta ayrımı ve eklem pozisyon hissi) ve reaksiyon zamanı değerlendirmeleri yapıldı. Bu parametrelerin değerlendirmelerinde sırasıyla Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, New York Postür Analizi, Tinetti Denge ve Yürüyüş Testi, duyu testleri (Semmes Weinstein Monofilament Testi, diapozon, diskriminatör, ikili dijital inklinometre ile) ve Nelson Cetvel Testi kullanıldı. Opioid kullanım bozukluğu olan grup sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldığında daha düşük bilişsel durum, postür, denge, yürüyüş ve vibrasyon duyusu değerlerine; daha yüksek duygu durumu, uyku kalitesi, hafif dokunma, iki nokta diskriminasyonu duyuları, eklem pozisyon hissi ve reaksiyon zamanı değerlerine sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between sensation, balance, gait, posture and reaction time in individuals under opioid maintenance treatment and to compare them with healthy individuals. Forty individuals with opioid use disorder (OUD) and 40 healthy individuals between the ages of 18-65 were included in the study. Cognitive status and mood, sleep quality, posture analysis, balance and gait, sensory (light touch, vibration, two-point discrimination, proprioception senses) and reaction time assessments were performed to the participants. In the evaluations of these parameters, Montreal Cognitive Assessment Scale, Beck Depression Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, New York Posture Analysis, Tinetti Balance and Gait Test, sensory tests (Semmes Weinstein Monofilament Test, tuning fork, discriminator, dual digital inclinometer) and Nelson Ruler Test were used, respectively. Opioid use disorder group had lower cognitive status, posture, balance, gait and vibration sensory evaluation values; higher mood, sleep quality, light touch, two-point discrimination senses, proprioseption sense and reaction time values when they compared to the healthy group.