Parazitozlu çocuklarda gözlenen aşırı duyarlılık reaksiyonlarında özgül İgE ve sitokin düzeyleri
Spesific IgE and cytokine levels in hypersensitivity reactions observed with parasitic infection
  1. Tez No: 79468
  2. Yazar: MURAT AYGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
49 ÖZET Elazığ, Van, Urfa ve Bingöl yöresinde 1400 örnekle yapılan parazitolojik taramalarla tespit edilen askariyaz olguları (n=73) çalışmaya alınmış ve bu olguların total ve özgül Immunoglobulin E (İgE) düzeyleri ile, sitokin üretimleri ve allerji öyküleri arasındaki istatistiksel ilişkiler incelenmiştir. Sağlıklı çocuk bireylerden seçilen kontrol grubunda (n=42) total îgE düzeyleri 42.06±39.14 IU/ml bulunmuş ve bu değer parazitli olgularda bulunan değerden (328.20+397.04) anlamlı ölçüde farklılık göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Ascariasis cases (n=73) diagnosed by parasilological screening in Elazig, Van, Urfa and Bingöl cities were administrated to this study, and statistical evaluation amongst total, specific Immunoglobulin E (IgE), cytokine production and history of allergy was carried out Total İgE levels were found as 42.06±39.14 IU/ml in a control group (n=42) randomly selected from healthy children, and this value was significantly different from the value (328.20±397.04) in children with ascariasis (p0.05). There was no significant difference in IFN-y levels indicating52 Thl polarisation between the controls and the cases with allergy (p>0.05).