Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatı geçiren obez hastalarda farklı peep uygulamalarının peroperatif serebral perfüzyon ve kognitif fonksiyon üzerine etkileri
Effects of different peep applications on peroperative cerebral perfusion and cognitive function in laparoscopic sleeve gastrectomy surgery of obese patients
  1. Tez No: 625937
  2. Yazar: ERDİNÇ UZUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Son yıllarda dünya genelinde yaygın olarak karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan obezite için laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatları önemli bir tedavi yöntemidir. Morbid obez hastalar laparoskopik cerrahi için çeşitli riskler taşırlar. Çalışmamızda laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatları sırasında yaygın kullanılan iki farklı ekspiryum sonu pozitif basınç (PEEP) değerinin serebral perfüzyon ve nörokognitif fonksiyon üzerine etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, elektif laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatına giren 50 hastanın verilerinin kaydı ile prospektif ve gözlemsel olarak planlandı. Yaşı 18'den büyük veya 65'in altında olan, (American Society of Anaesthesiologist) ASA II ve ASA III, Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele PEEP 5cmH2O ve PEEP 10cmH2O olarak eşit iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların preoperatif olarak demografik bilgileri, beden kitle indeksleri, yandaş hastalıkları ve sigara öyküleri ile rutin Hb ve biyokimyasal laboratuvar sonuçları, preoperatif mini mental durum skorları (MMSE), bazal bölgesel serebral oksijen saturasyon (rSO2) değerleri (T1) zamanı olarak kaydedildi. Tüm hastalarımıza hastanemizdeki elektif laparoskopik sleeve gastrektomide uygulanan rutin anestezi prosedürleri uygulandı. İndüksiyon sonrası (T2), entübasyon sonrası (T3), baş yukarı pozisyon sonrası (T4), pnömoperitonyum (pp) sonrası 10.dk (T5), CO2 desuflasyonu sonrası (T6), pozisyon düzeltilmesi sonrası (T7), ekstübasyon sonrası (T8) zamanlarda kalp atım hızı (KAH), ortalama arteryel basıncı (OAB), saturasyon (SpO2), rSO2; ventilatör parametreleri açısından tepe havayolu basıncı kaydedildi. Pnömoperitonyum boyunca intraabdominal insuflasyon basıncı 9- 12 mmHg arasında olacak şekilde sınırlandırıldı. (T3), (T5), (T6) ve (T8) zamanlarında arteryel kan gazı alınarak pO2, pCO2 ve serum laktat değerleri kaydedildi. Hastaların ayrıca anestezi süreleri, toplam verilen sıvı miktarları, kanama miktarları ve vazoaktif ve/veya nitrogliserin uygulanıp uygulanmadığı ve peroperatif dönemde gelişen komplikasyonları kayıt altına alındı. Operasyon sonrası dönemde postoperatif 12.saat, 24.saat, 48.saatte vital bulguları ile mini mental durum testleri değerlendirildi. Operasyon sonrası ağrı skorları postoperatif 1.saat, 6.saat ve 24. saatte Vizüel Ağrı Skoru (VAS) ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta hastaların demografik ve hemodinamik verileri arasında anlamlı farklılık yoktu. Grupların tepe havayolu basınçları, rSO2 değerleri tüm zaman dilimlerinde ayrı ayrı değerlendirildiğinde aralarında anlamlı farklılık saptanmadı. Grupların mini mental durum ve ağrı skorları her iki grupta tüm zaman noktalarında istatistiksel olarak benzerdi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonları sırasında uygulanan 5 ve 10 cmH2O PEEP değerlerinin hemodinamik, serebral perfüzyon ve nörokognitif fonksiyonlar açısından benzer etkilere sebep olduğunu ve her ikisinin de güvenle kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Laparoscopic sleeve gastrectomy surgeries are an important treatment method for obesity, which is one of the most common health problems in the world in recent years. Morbidly obese patients carry various risks for laparoscopic surgery. In our study, we investigated the effects of two different end-expiratory positive pressure (PEEP) values used on laparoscopic sleeve gastrectomy surgeries on cerebral perfusion and neurocognitive functions. Materials and Methods: Our study was projected as a prospective and observational study with a record of data from 50 patients undergoing elective laparoscopic sleeve gastrectomy surgery. Patients older than 18 or under 65 years, (American Society of Anaesthesiologist) physical status of ASA II and ASA III, body mass index of 35 and over were included in the study. Patients were randomly divided into two equal groups to PEEP 5 cmH2O and PEEP 10 cmH2O. Routinely studied laboratory results such as hemoglobine and biochemical parameters, preoperative mini mental health scores (MMSE), basal regional cerebral oxygen saturation (rSO2) values were recorded as (T1) time, with demographic information of all patients, body mass indexes, comorbid-diseases and smoking stories. Routine anesthesia procedures for elective laparoscopic sleeve gastrectomy in our hospital were applied to all our patients. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), saturation (SpO2), rSO2 and peak airway pressure in terms of ventilator parameters was recorded at the times of after induction as (T2), after intubation as (T3), after head-up position as (T4), 10 minutes after pneumoperitonium (pp) as (T5), after CO2 desuflation as (T6), after position correction as (T7), after extubation as (T8). The intraabdominal insufflation pressure was limited to 9-12 mmHg throughout the pneumoperitonium. Arterial blood gas samples were taken at times of (T3), (T5), (T6) and (T8), additionally pO2, pCO2 and serum lactate values were recorded. Duration of anesthesia, total amount of fluid applied, bleeding rates and whether vasoactive and / or nitroglycerin were administered, and complications during the peroperative period were also recorded. In the post-operative period, vital signs and mini mental state tests were evaluated at the postoperative 12th, 24th and 48th hours. Post-operative pain scores were evaluated with the Visual Pain Score (VAS) at the postoperative 1st hour, 6th hour and 24th hours. Results: There was no significant difference between the demographic and hemodynamic data of the patients in both groups. When the peak airway pressures and rSO2 values of the groups were evaluated separately in all time periods, there was no significant difference between them. Mini mental state and pain scores of the groups were statistically similar at all time points in both groups. Conclusions: The results of our study show that 5 and 10 cmH2O PEEP values applied during laparoscopic sleeve gastrectomy operations cause similar effects in terms of hemodynamic, cerebral perfusion and neurocognitive functions and both can be used safely.