Propofol ve midazolamın acinetobacteri baumannii üzerine antibakteriyel etkinliğinin invitro araştırılması
In vitro investigation of antibacterial efficacy of propofol and midazolam on acinetobacteri baumannii
  1. Tez No: 794682
  2. Yazar: SAVAŞ KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE BEŞTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Sepsis, septik şok ve uzun sureli tedavi ihtiyacı nedeniyle yoğun bakım üniterinde yatmakta olan hastalarda; anksiyete, ajitasyon, deliryumun tedavisinde, sedoanaljezikler yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Yoğun bakım ünitelerimizde en sık rastlanılan sepsis etkeni Acinetobacteri baumannii olup, dirençli ajanlarda antibakteriyel kolistin sülfat tercih edilmektedir. Çalışmamızda, propofol ve midazolamın Acinetobacteri baumannii üzerinde antimikrobiyal etkileri ve kolistin sülfat duyarlılığına etkilerinin olup olmadığını invitro araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra, 01.02.2022 ve 15.05.2022 tarihleri arasında hastanemizin yoğun bakım ünitelerinden mikrobiyoloji laboratuvarına gelen 24 Acinetobacter baumanni izolatı çalışmada incelendi. Kontaminasyon riskini tespit etmek için; katı steril şartlarda hazırlanan propofol, midazolam ve serum fizyolojik test edildi. Propofol ve midazolamın, Acinetobacter baumanni üzerinde antimikrobiyal özelliğini araştırmak için; farklı sıcaklıklarda (4°C, 22°C, 35°C) inkübe ettiğimiz tüplerden 0., 30., 60., 120. ve 240. dakikalarda örnekler alındı ve kanlı agar plaklarında 24 saat kültürden sonra koloni sayımı yapılarak değerlendirildi. Propofol ve midazolamın kolistin sülfat duyarlılığı üzerindeki etkisini belirlemek için, sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle kolistin sülfatın minimum inhibitör konsatrasyonda (MİK) değişim ve dirençli izolat sayısı araştırıldı. Kontaminasyon riski için test edilen ilaçlarda üreme olmadı. Propofol, Acinetobacter baumanni üremesini güçlü bir şekilde desteklediği ve bu etkisinin 35°C'de ve 240. dk da inkübe edilen grupta daha fazla olduğu saptandı. Yüksek sıcaklığın ve propofole maruziyet süresinin artmasının, bakterilerin çoğalması üzerinde önemli ve istatiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlendi (p2 µg/ml olan izolatlar dirençli) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN VITRO INVESTIGATION OF ANTIBACTERIAL EFFICACY OF PROPOFOL AND MIDAZOLAM ON ACINETOBACTERI BAUMANNII Sedoanalgesics are frequently used to treat anxiety, agitation, and delirium in patients who are hospitalized in intensive care units due to sepsis, septic shock, and the necessity for long-term treatment. Acinetobacteri baumannii is the most typical sepsis agent in our intensive care units, and the antibiotic colistin sulfate is favored in resistant agents. Our study's objective was to determine whether propofol and midazolam have any antimicrobial effects on Acinetobacter baumannii, as well as whether they have any effects on colistin sulfate sensitivity in vitro. 24 Acinetobacter baumanni isolates from our hospital's intensive care units that were brought to the microbiology laboratory between 01.02.2022 and 15.05.2022 were studied in the study after receiving ethics committee approval. Propofol, midazolam, and saline made under rigorous sterile conditions were evaluated to identify the possibility of contamination. Samples were taken from the tubes in which we incubated at various temperatures (4°C, 22°C, 35°C) at 0, 30, 60, 120, and 240 minutes and evaluated by colony counting after 24 hours of culture on blood agar plates in order to investigate the antimicrobial properties of propofol and midazolam on Acinetobacter baumanni. The change in the minimum inhibitory concentration (MIC) of colistin sulfate and the number of resistant isolates were examined by the liquid microdilution method in order to determine the impact of propofol and midazolam on colistin sulfate susceptibility. The medications examined for contamination risk showed no growth. The growth of Acinetobacter baumanni was shown to be substantially encouraged by propofol, and this effect was stronger in the group that was incubated at 35°C for 240 minutes. It was shown that increasing the amount of time that bacteria were exposed to high temperatures and propofol had a large and statistically significant impact on their ability to multiply (p 0.001). Contrarily, midazolam prevented the growth of Acinetobacter baumani, and at the 60th and following minutes, there was no bacterial growth in the cultured plates. As a result, it was found that midazolam's antimicrobial action increased with exposure duration (p 0.001). Colistin sulfate has a mean MIC value of 1.57–2.31 g/ml, a mean MIC value of 2.93–4.58 g/ml when combined with propofol, and a mean MIC value of 1.06–1.71 g/ml when combined with midazolam. There was a substantial difference between them (p 0.001) when it was computed as g/ml. According to MIC values, the level of resistance (colistin, isolates with MIC 2 g/ml susceptible, isolates >2 g/ml resistant) was determined. Likewise, a significant difference was found between colistin sulfate resistance of 20.8% (5 isolates), colistin sulfate resistance of 25% (6 isolates), colistin sulfate resistance of propofol, and colistin sulfate resistance of 9.1% (2 isolates).