Esmer Doğo Anadolu kırmızısı ve esmer x Doğu Anadolu kırmızısı melezlerinde laktasyon süt verim eğrilerinin farklı modellerle tahmini
- Tez No: 58018
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İşletmesinde 1964-1968 yıllan arasında yetiştirilen 67 adet Esmer, Doğu Anadolu Kırmızısı ve Earner x Doğu Anadolu Kırmızısı Fi melezi ineğe ait 180 laktasyonun verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada aşağıdaki ûç model incelenerek ; 1) y = anVea 2) y = anbe'en exp(-cn + dD) 3) y = anb9cn(l+usin(x)+-vcos(s)) en uygun modelin y = anfee'cn(l+usin(x) + v cos ( x ) ) şeklindeki model olduğu bulunmuştur. Laktasyon eğrisi ile ilgili özellikler her bir genotip grubunda laktasyon sırası ve buzağılama mevsimi gruplarına güre sınıflandırılmıştır. Laktasy onlar L, 2., 3. ve 4. laktasyonîar, buzağılama mevsimleri sonbahar ve kış ( Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ) ve ilkbahar ve yaz ( Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ) mevsimleridir. Her üç genotip grubunun üç model için, laktasyon eğrisinin parametreleri, lakrasyonun devamlılık derecesi ( S ), laktasyonda maksimum günlük süî verimi ( Y^ ) ve bu verimin elde edildiği laktasyon gönü ( Tos,) tespit edilmiştir. Laktasyon sırasına göre, her öç genotip grubu için en yüksek Y «, değeri, genellikle 3. ve 4. laktasyonlarda elde edilmiştir. TT» değeri, laktasyon sırası arttıkça kısalma eğilimi göstermiştir. Persistensi değerleri genellikle ilk laktasyonda yüksek olmuştur. Bununla birlikte 2., 3. ve 4. laktasyoniarda da yüksek persistensi değerleri bulunmuştur. İlkbahar ve yazın buzağı] ayanların persistensi değerlerinin sonbahar ve kışın buzağılayanların persistensi değerlerinden daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
il SUF»MARY 180 lacîaîion records of 67 Brown Swiss, Eastern Anatolian Red and Brown Swiss x Eastern Anatolian Red ( Fî ) Crosses raised in th© Research Farm of Agricultural Collage at Atatürk University between 1964 - 196S were used. In this study tb& following three models were examined; 1) y = anbe~cn 2) y = anbe“cn exp(-cn + dD) 3) y = anbe~cn(l+usin(x) + vcos(x)) The models were compared on the basis of goodness of fit of the models to the data and consequently y = anbe”on(l+usin(x) + vcos(x)) model was found as the most suitable model. Lacîaîion curve characteristics for each genotype group were classified according to parity and calving season. The lactations are first, second, ihiid and fourth lactations; calving seasons are autumn and winter ( September, October, November, December, January, February ) and spring and summer ( March, April, May, June, Jury, August ). The parameters of lactation curve, persistency of lactation ( S ), peak yield ( Ymrr ) and peak yield days ( Tu^) were determined. According to parity, the highest Ta!1R values for three genotype groups were generally obtained from third and fourth lactations. Tmas value tended decrease as long as parity advanced. Persistency values were usually high in first lactation. In addition, high persistency values in second, third and fourth lactations were also found. The persistency values of cows which calved in spring and summer were lower than the persistency values of those which had calves in fall and winter.