Adölesan idiyopatik skolyozda gövde duyusu, kas enduransı, kas kuvveti ve dengenin incelenmesi
Investigation of trunk sense, muscle endurance, muscle strength and balance in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 794703
  2. Yazar: METE ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Adölesan İdiyopatik Skolyozu (AİS) olan bireylerin gövde duyusu (hafif dokunma, vibrasyon ve iki nokta ayrımı), kas enduransı, kas kuvveti ve dengesini; benzer yaş ve cinsiyete sahip sağlıklı bireylerle karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 14,52 ± 2,53 yıl olan 35 AİS'li birey ile yaş ortalaması 14,13 ± 2,65 olan 35 sağlıklı birey alınmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik ve fiziksel özellikleri kaydedilmiştir. Kontrol grubundaki bireylerin gövde duyu değerlendirmeleri yapılırken, T12 ve L5 vertebraları; AİS grubundaki bireylerin, tek ana eğrisi varsa apeksin olduğu vertebra, iki ana eğrisi varsa iki apeksin de olduğu vertebralar referans noktaları olarak belirlenmiştir. Hafif dokunma, vibrasyon ve iki nokta diskriminasyonu duyuları sırasıyla Semmes-Weinstein Monofilamet Kiti, 128 Hertz frekanslı diyapazon ve esteziyometre ile değerlendirilmiştir. Gövde kas enduransını incelemek için Biering-Sorenson ve Kraus-Weber testleri kullanılmıştır. Gövde kas kuvveti manuel kas testi ile ölçülmüştür. Fullerton Gelişmiş Denge Ölçeği ile denge değerlendirilmiştir. AİS'li bireylerin ortoröntgenogram sonuçlarına göre ortalama Cobb açısı ortalama 35,12° ± 8,93° olarak bulunmuştur. AİS grubu ile sağlıklı bireyler karşılaştırıldığında iki grup arasında gövde duyusunda (hafif dokunma, vibrasyon ile iki nokta ayırımı) istatistiksel olarak fark bulunmuştur (sırasıyla p10,05), anterior, lateral ve oblik gövde fleksör kas grubunda sağlıklı bireyler lehine istatistiksel anlamda farklılık göstermiştir (sırasıyla p1
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the trunk sense (light touch, vibration and two-point discrimination), muscle endurance, muscle strength and balance of individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) with healthy individuals of similar age and gender. Thirty-five individuals with AIS with a mean age of 14.52 ± 2.53 years and 35 healthy subjects with a mean age of 14.13 ± 2.65 years were included in the study. The socio-demographic and physical characteristics of the individuals were recorded. While performing trunk sensory evaluations of the individuals in the control group, T12 and L5 vertebrae were determined as reference points, if the individuals in the AIS group had one main curve, the vertebra with the apex, and if there were two main curves, the vertebrae with both apex were determined as reference points. The senses of light touch, vibration and two-point discrimination were evaluated with Semmes-Weinstein Monofilamet Kit, 128 Hertz frequency tuning fork and esthesiometer, respectively. Biering-Sorenson and Kraus-Weber tests were used to examine trunk muscle endurance. Trunk muscle strength was measured by manual muscle testing. Balance was assessed with the Fullerton Advanced Balance Scale. The mean Cobb angle was found to be 35.12° ± 8.93°, according to the orthoroentgenogram results of individuals with AIS. When the AIS group and healthy individuals were compared, there was a statistical difference in trunk sense (light touch, vibration and two-point discrimination) between the two groups (p10.05) (p1