Antibiofilm activity of biosynthesized silver nanoparticles against methicillin resistant Staphyloccoccus aureus isolated from hospitalized patients
Biyosentezli gümüş nanoparçacıkların metisilin dirençli hastanede yatan hastalardan izole edilen Staphyloccoccus aureus'a karşı antibiyofilm aktivitesi
  1. Tez No: 794707
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED MAHMOOD AL-KUBAISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nanopartiküller, tıp dahil birçok alanda kullanılarak çeşitli patojenler üzerinde biyolojik aktivitelerinin kanıtlandığı yeni geliştirilen maddelerdir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında patojen bir bakteri türü olan Staphyloccoccus aureus üzerinde güçüş nanopartiküllerinin etkisi incelenmektedir. Tez çalışmasının ilk aşamasında Al-Emamein Kadhimein Tıp Merkezi (Bağdat, Irak)'nde yatan 100 hastadan örnek alınarak bakteri izolatları elde edilmiştir. 39% bu klinik S. aureus izolatlarının metisilin direncine bağlı MRSA olarak tanımlanmıştır. Metisiline dirençli izolatlar, kullanılarak biyofilm oluşumu açısından incelenerek tüm izolatların %100 biyofilm üretme yetenekleri olduğu tespit edilmiştir. Gıda örneklerinden Escherichia coli izole edildi. Ardından bu gıdalardan kaynaklı E. coli kullanılarak fizyolojik olarak gümüş nanopartiküller (AgNP) üretilmiştir. AgNP oluşumu, biyosentezlenmiş AgNP ortalama 57,53 nm bir çapa işaret eden Uv-vis spektroskopisi ve atomik kuvvet mikroskobu tarafından tanımlanmadan önce görsel olarak gözlemlenmiştir. E.coli tarafından AgNP sentezinin optimizasyonu birkaç parametre için gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar 1:3 reaksiyon karışımının, sıcaklığın 37°C, 24 saat için optimum koşullar olduğunu ortaya çıkarmıştır. AgNP gıda kaynaklı E. coli tarafından biyosentezi, antibakteriyel bir yaklaşım olarak gümüş nanopartiküllerin etkinliği, klinik MRSA izolatlarına karşı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are newly developed substances that have been used in many fields, including medicine, and their biological activities on various pathogens have been proven. Therefore, in this thesis, the effect of tough nanoparticles on Staphyloccoccus aureus, a pathogenic bacteria species, is investigated. In the first phase of the thesis study, bacterial isolates were obtained by taking samples from 100 patients hospitalized in Al-Emamein Kadhimein Medical Center. 39% of these clinical S. aureus isolates were identified as MRSA due to methicillin resistance. Methicillin-resistant isolates were examined for biofilm formation, and it was determined that 100% of all isolates had biofilm producing abilities. Escherichia coli was isolated from food samples. Then, silver nanoparticles were sunthesized using E. coli from these foods. The formation of AgNPs was visually observed before identification by UV-VIS spectroscopy and atomic force microscopy, indicating an average diameter of 57.53 nm for biosynthesized AgNPs. Optimization of AgNP synthesis by E. coli was performed for several parameters and the results revealed that 1:3 reaction mixture, temperature 37°C, 24 hours were optimum conditions. The biosynthesis of AgNPs by foodborne E. coli, the efficacy of silver nanoparticles as an antibacterial approach was evaluated against clinical MRSA isolates.