Preservation and rehabilitation proposal for Istanbul Büyükdere district
Istanbul Büyükdere semti koruma ve sağlıklılaştırma önerisi
  1. Tez No: 794726
  2. Yazar: ÖZGE ILIK SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN İREM GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Coğrafi konumu ve fiziksel özellikleriyle Boğaziçi, tarih boyunca kıtalar, medeniyetler ve kültürlerin kesişim noktası olmuştur. Tarihi Yarımada'daki yerleşimin yanı sıra Haliç'ten Karadeniz'e kadar Boğaziçi'nin kıyılarında farklı zamanlarda başka pek çok yerleşim bölgesi de kurulmuştur. Avrupa yakasındaki bu yerleşim bölgelerinden biri olarak Büyükdere, Bizans döneminden beri bir mesken alanıdır. Bizans döneminde küçük bir balıkçı kasabası olan Büyükdere Osmanlı dönemine gelindiğinde çayırları, çınar ağaçları ve Büyük (Bakla) Derisi gibi doğal güzellikleriyle bilinmekteydi. 18.yüzyıldan sonra Osmanlı hanedan ailesinin ilgisinin Boğaziçi'ne kaymasına paralel olarak, Büyükdere gelişmeye, özellikle yazları tercih edilen bir bölge olmaya başlamıştır. Yabancılar, elçiler ve levantenler de zamanla hanedanın bu ilgisini paylaşmış ve Büyükdere kozmopolit bir yerleşim haline gelmiştir. Camiler, kiliseler ve elçilikler gibi anıtsal yapıların çoğu bu 18. ve 19.yüzyılda gelişen kozmopolit dönemde inşa edilmiştir. Cumhuriyet'in ilanın ardından Büyükdere gelişmesini sürdürmesine karşın bu çok kültürlü yapısını kaybetmeye başlamıştır. Yeni yapıların ve yolların inşası Büyükdere'nin tarihi çekirdeğinde bozulmalara yol açmıştır. Her ne kadar 1975 yılında Boğaziçi“doğal ve tarihi sit alanı”ilan edilse, Boğaziçi ile ilgili pek çok kanun ve nazım planı hazırlansa da bu bozulmalar alınan önlemlerin yetersizliği ve kontrolsüz uygulamalar nedeniyle durdurulamamıştır. Bu çalışma kapsamında Büyükdere'nin tarihi çevresini korumak üzere bir sağlıklaştırma önerisi hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu sebeple Büyükdere Mahallesi içerisinde seçilen çalışma alanında detaylı belgelemeler, analizler ve ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler ile yasal, fiziksel ve sosyo-ekonomik bağlamda koruma sorunları tespit edilmiş, bu sorunları çözmek amacıyla bir sağlıklaştırma önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bosporus has always been a vital intersection between continents, civilizations and cultures due to its geographical location and physical features. In addition to the settlement in the historical peninsula, many other settlements have been founded on both shores of the Bosporus starting from the Golden Horn all the way up the Black Sea region since the neolithic age. As one of these settlements in the European side of the Bosporus, Büyükdere was known as a dwelling zone since the Byzantine Period. Established as a small fishing village, Büyükdere has become to be known for its natural beauties such as meadows, plane trees and Büyük (Bakla) Stream during the Ottoman era. After the 18th century, Büyükdere started to expand due to royal family members' interest in Bosporus, especially during summers. This interest was followed by foreigners, ambassadors and Levantines which led Büyükdere to be a cosmopolitan settlement. Most of the monumental buildings such as mosques, churches and embassies were built during this time of cosmopolitan expansion in 18th and 19th centuries. After the foundation of the Republic, Büyükdere's urban sprawl continued. However, at the same time, it has started to lose its multicultural population. With the construction of the new roads and new building zones, Büyükdere's historical core has deteriorated. Even though the Bosporus has been listed as a“natural and historical site”in 1975 and many laws and development plans have been enacted, this deterioration did not stop due to insufficient measures and uncontrolled practices. In the scope of this study, it is aimed to prepare a rehabilitation proposal for Büyükdere's historical fabric. In order to achieve this, detailed documentation, analyses and surveys have been carried out on-site. According to the collected data, legal, physical and socio-economical preservation problems were determined and thus, a rehabilitation proposal was prepared.