Gibberellik Asit, asetil salisilik asit ve katlama uygulamalarınının ceviz (Juglans regia l.) tohumlarının çimlenmesi ile çögür gelişimi üzerine etkileri
Giberellic Acid effects of salicylic acid and classification applications on gemination and seeddling growth of walnut seeds
- Tez No: 794763
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, bazı ceviz çeşitlerinin ve genotiplerinin, tohumlarına GA3, Asetil Salisilik Asit ve 4±1oC'de 30-60 gün arası katlama uygulamalarının, tohumların çimlenmesi ve çöğür gelişimi üzerine etkileri araştırmak amacıyla 2021-2022 yıllarında Şanlıurfa ilinde yürütülmüştür. Materyal olarak Chandler, Bingöl, Fernor, Bitlis ve Lice ceviz çeşit ve genotipleri kullanılmıştır. Çalışmada; tohumların pomolojik özellikleri, çimlenme gücü, çimlenme hızı ve çöğürlerin gelişim oranları belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan ceviz çeşit ve genotiplerinin ortalama meyve eni 23.76-32.31 mm, meyve boyu 31.08-38.93 mm, tohum ağırlığı 6.73 (Bingöl)-13.22 g (Lice), iç ağırlıkları 2.64-5.22 g, kabuk kalınlıkları 2.10-2.99 mm, kabuk ağırlıkları 4.09-8.12 g ve meyve iç randımanları %38.65 (Lice)-44.01 (Chandler) arasında değişmiştir. En yüksek çimlenme gücü Bitlis genotipinde (%60), en düşük değer ise Chandler çeşidinde (%26) belirlenmiştir. En yüksek çimlenme hızı Fernor çeşidinde (%78), en düşük çimlenme hızı Chandler çeşidinde (%57) tespit edilmiştir. Çöğür gövde çapı 4.25-8.21 mm, çöğür boyu 33,33-72.87 cm, çöğür kök çapı 8.02-15.90 mm, çöğür kök yaş ağırlığı 17.23-48.20 g, çöğür gövde taze ağırlığı 3.13-12.91 g, çöğür yaprak taze ağırlığı 12.37-49.54 g, çöğür toplam taze ağırlığı 34.73-105.20 g arasında saptanmıştır. Araştırma sonunda; çalışmada çimlenme engelini kırmak amacıyla kullanılan Giberellik Asit (GA3), Asetil Salisilik Asit (ASA) ve katlama uygulamalarının ceviz tohumlarının çimlenme gücü ve çimlenme hızı ile çöğür gelişimi üzerine olumu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Şanlıurfa province in 2021-2022 to investigate the effects of GA3, Acetyl Salicylic Acid and 30-60 days of stratification applications at 4±1oC to the seeds of some walnut cultivars and genotypes on seed germination and seedling development. Chandler, Bingöl, Fernor, Bitlis and Lice walnut cultivars and genotypes were used as material. In the study; pomological properties of seeds, germination capacity, germination rate and seedling growth rates were determined. Average fruit width of walnut cultivars and genotypes used in the study is 23.76-32.31 mm, fruit length is 31.08-38.93 mm, seed weight is 6.73 (Bingöl)-13.22 g (Lice), core weight is 2.64-5.22 g, shell thickness is 2.10-2.99 mm, shell weight 4.09-8.12 g and fruit internal yields ranged from 38.65% (Lice) to 44.01 (Chandler). The highest germination power was determined in Bitlis genotype (60%), while the lowest value was determined in Chandler variety (26%). The highest germination rate was determined in Fernor cultivar (78%), the lowest germination rate was determined in Chandler cultivar (57%). Seedling stem diameter 4.25-8.21 mm, seedling length 33.33-72.87 cm, seedling root diameter 8.02-15.90 mm, seedling fresh weight 17.23-48.20 g, seedling stem fresh weight 3.13-12.91 g, seedling fresh weight 12.37-49.54 g, seedling total fresh weight was found to be between 34.73-105.20 g. At the end of the research; in the study, it was determined that Gibberellic Acid (GA3), Acetyl Salicylic Acid (ASA) and stratification applications, which are used to eliminate germination barrier, have a positive effect on the germination capacity and germination rate of walnut seeds and seedling development