Türk kamu yönetiminde danışmanlık ve danışman kurumlar: Yasama danışmanlığı üzerine bir inceleme
Consulting and consulting institutions in Turkish public administration: A review on legal consultancy
- Tez No: 794764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Danışmanlık mesleği ülkemizde hemen her alanda sıkça duyduğumuz bir meslek haline gelmiştir. Bu çalışma ile Türk kamu yönetiminde danışmanların yeri ve önemi, meslek hayatlarında yaşamış oldukları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, danışmanlık kavramı, danışmanların görev ve özellikleri, yönetim, karar verme ve danışmanlık ilişkisi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Türk kamu yönetiminde danışmanlık, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde danışmanlık ve danışma kurulları incelenmiştir. Ayrıca yine bu bölümde bağımsız ve özerk danışmanlık kuruluşları ile anayasada yer alan yüksek kurul ve organlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde Türkiye'de yasama danışmanlığı konusu incelenmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Danışmanlık ve danışmanların yaşamış olduğu sorunlara detaylı şekilde yer verilmiş yine bu sorunların giderilmesi için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Çalışma süresince danışmanlık kavramının ülkemizdeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Özellikle, ülkemizde sayı itibari ile en fazla danışmanın görev yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi danışmanlarının göreve başlama süreçlerinden, meslekten ayrılmalarına kadarki geçen süreç içerisinde yaşamış oldukları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The counseling profession has become a profession that we frequently hear in almost every field in our country. With this study, it is aimed to present the place and importance of consultants in Turkish public administration, the problems they have experienced in their professional lives and to offer solutions to these problems. In the first part of the study, the concept of consultancy, the duties and characteristics of consultants, the relationship between management, decision making and consultancy are evaluated. In the second part, consultancy in Turkish public administration, consultancy in the presidential government system and advisory boards are analyzed. This section also analyzes in detail the independent and autonomous advisory bodies and the constitutional supreme council and bodies. Finally, the third section examines the issue of legislative counseling in Turkiye. In this context, the problems experienced by counselors and consultants in the Grand National Assembly of Turkiye are given in detail and solutions are proposed to overcome these problems. During the study, the place and importance of the concept of counseling in Turkiye was emphasized. In particular, the problems experienced by the advisors of the Grand National Assembly of Turkiye, which has the highest number of advisors in our country, from the time they start working until they leave the profession, and the solutions to these problems are emphasized.