7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde seçmen davranışları: Batman il örneği
Voting behaviors in the General Elections of Turkey on 7th June 2015: Batman province case
  1. Tez No: 794769
  2. Yazar: ABBAS YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IRAZ HASPOLAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz devlet yönetimlerinin çoğunluğu temsili demokrasi ile yönetilmeye başlanmıştır. Temsili demokrasilerin en önemli aracı ise seçimlerdir. Seçmenlerin etnik aidiyeti, gelir durumu, yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, dini inancı gibi birçok faktör seçmen davranışını etkilemektedir. Seçmene bağlı olmayıp seçmen davranışında etkili olan medya kullanımı, propaganda, seçim gündemi, parti lideri ve ekonomik durum gibi faktörlerde bulunmaktadır. Seçmen davranışını, açıklamaya çalışan birbirinden farklı noktalara değinen modeller mevcuttur. Bu çalışma Batman ili seçmenlerinin 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde oy tercihinde etkili olan faktörleri tespit etmeye yöneliktir. Dolayısıyla Batman seçmenlerinin demografik özellikleriyle birlikte seçim dönemi tahlili yapılacak ve seçmenlerin temel motivasyonları belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's states are mostly governed by representative democracy. The most important instrument of representative democracies is elections. Many factors such as ethnic affiliation, income status, age, gender, educational status, religious beliefs of voters affect the voter behavior. There are also factors such as media, propaganda, election agenda, party leader and economic situation that are not dependent on voters but are effective in voter behavior. There are different models that try to explain voter behavior and refer to different points from each other. This study was carried out to determine the factors affecting the voting preferences of Batman voters in the June 7, 2015 General Elections. Therefore, the election period together with the demographic characteristics of Batman voters will be analyzed and the main motivations of the voters will be determined.