7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinin yerel basına yansıması üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Tunceli Emek gazetesi örneği
A comparative analysis of reflections of june 7 and november 1 general elections on local media: Tunceli Emek newspaper sample
  1. Tez No: 514268
  2. Yazar: ŞENAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARIŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ortaya çıktığı günden bu yana basının insanlar üzerindeki etkisi yadsınamayacak bir gerçektir. Günlük hayatlarında insanlar fikirleri toplama ve bunları başkalarına iletmek için basınına ihtiyaç duymaktadır. Böylelikle basın toplumların öğrenme ihtiyacını gerçekleştirmektedir. Fakat günümüz teknolojisinin etkisi ile birlikte basının boyutu değişmiş daha karmaşıklaşmıştır. Araçlar vasıtasıyla insanlara bilgi akışını sağlamaktan ziyade eğlendirme işlevini daha önde tutmuştur. Özellikle belirli bir şehirde çıkan ve o şehirdeki insanları ilgilendiren haberleri veren yerel basın, asıl amacı olan halk adına denetleme ve halk ile kamu yetkileri arasında köprü kurma görevini yerine getirmekten uzaklaşmıştır. Böylece iletişim kurumu sayılan yerel basın, tekelleşmenin de etkisiyle güç kaybederek işlevsizleşmiştir. Yerel basının, birtakım sorunlarla karşı karşıya kalıp hayatta kalma mücadelesi vermesiyle birlikte önemli toplumsal olaylarda büyük çabalar harcadığı görülmektedir. Günlük hayatı yönlendirmekte önemli roller üstlenen yerel basın, şehrin bir parçası olmakta ve böylelikle şehrin aynası sayılmaktadır. Kentin duruşunu yansıtan yerel gazetelerin yayınlanmasında siyasetin önemini de yok saymamak gerekir. Türkiye'de ulusal basın göz önünde tutulduğunda ülkedeki siyaset ile arasında güçlü bir bağ bulunmaktadır. Ulusalda olduğu gibi yerel basın ve yerel siyaset arasında da bir ilişki vardır. Daha dar bir kesime hitap eden yerel basın seçimler döneminde bölgede yaşanan gelişmeleri sayfalarına taşımaktadır. Bu amaçla basını propaganda aracı olarak kullanan siyasi aktörler seçmene ulaşıp seçmenlerin siyasi tercihlerini ve algılarını etkilemeyi amaçlamaktadırlar. Türkiye'de 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri olmak üzere iki ayrı seçim yapılmıştır. 7 Haziran Seçimleri yapılmasının sonucunda tek başına iktidar olma yetkisini Adalet ve Kalkınma Partisi alamamıştır. Bunun sonucunda yapılan koalisyon görüşmelerinde bir uzlaşmaya varılmaması üzerine 1 Kasım'da erken seçim yapılması kararı alınmıştır. Bu noktalardan hareketle bu çalışmada iki seçimin seçim öncesi ve seçim sonrası dönemlere ait olmak üzere 25 Mayıs-14 Haziran 2015 ve 19 Ekim-8 Kasım 2015 tarihlerinde yerel gazetenin bütün sayfaları incelenmiştir. Tunceli ilinde tirajının en yüksek gazete olması sebebiyle Emek gazetesinin örnek olarak ele alındığı bu çalışmada içerik analizi kullanılmıştır. Amaç, günlük olarak yayın yapan yerel gazetenin hangi seçime ne derece yer verdiğini belirlemektir. Ayrıca genel seçimlerle ilgili haberlerde aktarma yüklemlerini kullanırken tarafsız davranıp davranmadığına ve seçimlerde adı geçen partilere yaklaşımın nasıl ve ne sıklıkta olduğuna bakılmıştır. Gazetenin bir buçuk ay boyunca yayınladığı sayıların tüm sayfaları incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, gazetenin 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine yeterince yer verdiğini fakat 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerini pek gündemde tutmadığı, sessiz olduğu ortaya çıkmış ve o dönemde ulusalda yaşanan gerginliğin yerel gazeteye yansıdığı görülmüştür. Aynı zamanda 1 Kasım genel seçimleri ile ilgili olumsuz haber ve eleştiri içeren haber sayısının 7 Haziran genel seçimlerine göre daha fazla olduğu izlenmiş, yerel gazetenin aktarma yüklemini tarafsız kullandığı fakat partileri gündeme taşırken halkın politik bakışıyla benzer bir yaklaşımda olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a well known fact that media has an enormous impact on people since the day it appeared first. People need media to gather ideas and spread them in their daily lives. Thus, media meets people's needs to learn.. However, with the impact of today's technology, the dimension of the media has changed into something more complex. It has given priority to entertain people instead of informing them thanks to its tools. The local media that gives the news related to a certain city and its people, has moved beyond its real aim of observing in the name of public and making bridges between common people and the government. Thus, the local media has lost its power with the effect of monopolization. Although the local media has faced several problems of survival , it is seen to be putting an enormous effort in main public events. Having crucial roles in leading daily life, the local media is a part of the city and is seen like a mirror image of it. The power of the politics cannot be underestimated in publishing local newspapers that reflects the city's ideas. There is a strong connection between politics and national press in Turkey. Like national press, this connection is also valid for local media and politics. Adressing to a limited part of the city, local media gives the daily news in the region during the elections. For this purpose, politicians aim to reach voters and affect their politic views and opinions through local media. Turkey had two elections on July 7 and November 1 in 2015. As a result of July elections, Justice and Development Party could not get the majority of the votes. As a result of this failure, it has been decided to have another election on November 1 since the coalition negotitations led to a dead end. Keeping the above information in mind, all the pages of the local newspapers before and after the elections between the dates May 25 – June 14, 2015 and October 19 – November 8 , 2015 have been analyzed. Taking Emek newspaper as a sample since it is the highest rated newspaper in Tunceli, this study uses content analysis. The aim of the study is to define which of the two elections have been mentioned mostly in the newspaper. Besides this aim, it is also analyzed whether the newspaper stood neutral and how it approached to the parties. All of the pages published in one and half month period have been studied. The findings of the study reveals that the newspaper mentioned a lot about the election in June but it mentioned rarely about the election in November which is a sign indicating that the tension of national press had its effects on the local one, too. It is also observed that the number of the negative and criticizing news about November 1 elections are more than of June 7 and the newspaper used a neutral attribution in general but shared the same political views with local people while mentioning about the parties.