Klinik örneklerde Neisseri Gonorrhoeae'nın polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile saptanması
Detection of Neisseria Gonorrhoeae in clinical samples with polimerase chain reaction (PCR)
  1. Tez No: 79477
  2. Yazar: N. FULYA İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ZİYA DOYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı; polimeraz zincir reaksiyonu kullanarak üretral ve servikal örneklerde N.gonorrhoeae'nın varlığını araştırmaktır. Seçilen cppB primerler ile 77 klinik sürüntü örneğinde PCR yapıldı. 13 örnekte 390bp'lik amplifîye ürün gözlendi. Bu ürünlerin her biri restriksiyon enzimi MspI ile kesildi ve sırasıyla 250bp ve 140bp'lik iki bant elde edildi. Yetmişyedi örneğin 4'ü kültür ve 6'sı Gram boyama pozitifti ve bu pozitif örneklerin tümü PCR da pozitif olarak belirlendi. Aynca kültür negatif olan 9 örnek için PCR pozitifti. Sonuç olarak PCR deneyi klinik sürüntü örneklerinde direk olarak N.gonorrhoeae'yı belirlemekde ümit verici tamsal bir test olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The aim of this study is to analyse urethral and cervical samples for the presence of N.gonorrhoeae using polymerase chain reaction (PCR). PCR assay was performed on 77 clinical samples to evaluate the specifity of the chosen cppB primers. An amplified product of 390 bp was observed in 13 samples and each of these products after digestion with the restriction enzyme Mspl produced two bands of 250 bp and 140 bp. Of the 77 clinical samples, 4 were culture positive and 6 were Gram stain positive and PCR succesfully detected all these positives. Additionally, Gram staining negative 7 samples and Gram staining positive but culture negative 2 samples were found to be positive in PCR assay. In conclusion PCR assay is a promising alternative diagnostic tool for detection of N. gonorrhoeae directly from clinical samples.