Human papilloma virus pozitif bulunan hastalarda genotip dağılımı ve diğer cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar ile birlikteliğinin araştırılması
Investigation of genotype distribution and association with other sexually transmitted microorganisms in human papilloma virus positive patients
  1. Tez No: 959707
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüm dünyada kadınlarda servikal kanser sık görülmekte ve kanserler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Human papilloma virusun servikal kanser ile ilişkisi gösterilmiştir. Bugüne kadar HPV'nin 200'den fazla türü belirlenmiş ve bunlardan 40 tanesinin genital sistemde enfeksiyon yaptığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; daha önce laboratuvara gönderilen HPV saptanan servikal örneklerde genotiplerin belirlenmesi ve aynı örneklerde diğer cinsel yolla bulaşan etkenlerin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu çalışmada 2021-2024 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran, HPV pozitif saptanan hastaların arşivlenmiş servikal sürüntü örneklerinde yüksek riskli HPV genotipleri (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 67, 68), hedef bölgesi E7 olan real time PCR testi ile belirlenecektir. Ayrıca aynı servikal örneklerde CYBH etkenleri olan on iki mikroorganizmanın (Candida albicans, Chlamydia trachomatis, Gardnerella vaginalis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma parvum, Ureaplasma urealyticum, Treponema pallidum, Trichomonas vaginalis, Herpes simplex virüs tip 1 ve 2) varlığı araştırılacaktır. Bu kapsamda, HPV ve CYBH patojenlerinin eşzamanlı varlığının klinik sonuçlara nasıl yansıdığı incelenecek; böylelikle, tanı ve tedavi süreçlerinde daha rafine ve etkili stratejiler geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Bu çalışmanın, cinsel sağlık alanında mevcut bilgi birikimine yenilikçi bir boyut kazandırarak, bireylerin sağlığını koruma ve iyileştirme yolunda önemli bir adım olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is common in women all over the world and ranks second among cancers. The relationship between human papillomavirus and cervical cancer has been shown. More than 200 types of HPV have been identified to date and 40 of them are known to cause infection in the genital system. The aim of this study is to determine the genotypes in cervical specimens previously sent to the laboratory in which HPV was detected and to investigate whether other sexually transmitted agents are present in the same samples. In this study, high-risk HPV genotypes (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 67, 68) will be determined by real-time PCR test with target region E7 in archived cervical swab specimens of patients who applied to Balıkesir University Faculty of Medicine and Ege University Faculty of Medicine Hospital Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics between 2021 and 2024 were detected as HPV positive. In addition, the presence of twelve microorganisms that are STD agents (Candida albicans, Chlamydia trachomatis, Gardnerella vaginalis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma parvum, Ureaplasma urealyticum, Treponema pallidum, Trichomonas vaginalis, Herpes simplex virus type 1 and 2) will be investigated in the same cervical specimens. In this context, how the simultaneous presence of HPV and STD pathogens is reflected in clinical results will be examined; thus, it will contribute to the development of more refined and effective strategies in diagnosis and treatment processes. It is aimed that this study will be an important step towards protecting and improving the health of individuals by adding an innovative dimension to the existing knowledge in the field of sexual health.