Multi-physics model and optimization of a solenoid valve
Solenoid vana çoklu-fizik modeli ve optimizasyonu
- Tez No: 794784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Solenoid sistemleri tasarlarken birçok kısıtlama vardır. Doğru tarama alanı ile olası tasarımlar en hafif, en hızlı ve en verimli olarak ayıklanabilir. Bobinin yenmesi gereken kuvvete göre bobin tasarlayarak başlayan, sonrasında ağırlığı azaltmak için yapısal kalınlıkları azaltan, üretim toleransları ve boşlukların etkisini hesaplayan bir model geliştirilmiştir. Bu model bir çoklu fizik modelidir, parça ve boşlukların relüktansını hesaplamaktadır. Akış hesaplamaları da ideal gaz, 1 boyutlu akış ve adyabatik süreç varsayımlarıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several limitations when designing solenoid systems. With proper search space selection possible designs can be narrowed down lightest, fastest and most power efficient depending on the application. A method was developed starting from computing required coil design to overcome sealing forces, minimizing structural thicknesses to reduce weight and looking into the effect of manufacturing tolerances and clearances as a perturbation matrix. This was achieved by a multi-physics simulation where the magnetic circuit is modeled using magnetic reluctances of parts and clearances. The fluid flow was computed assuming ideal gas, 1D flow and adiabatic process.