Yerel yönetimlerin elitist yaklaşım kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of local governments within the scope of elitist approach
- Tez No: 794825
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yerel yönetimler, yerel halka daha uygun şartlarda yaşamlarını sürdürme imkanı sağlayan kuruluşlardır. Yerel halkın ihtiyaçlarının ivedilikle sağlanmasını, demokratik değerleri benimsemesini, yerel katılım yönetimlerinde aktif rol oynamasını, refah seviyesinin yüksek olmasını destekleyen yerel yönetimler, demokratik yönetimi sürdürmektedir. Yerel halkın, yerel yönetimler sayesinde aldığı hizmetlerin sekteye uğramaması, demokratik kültürle yönetilmesi ve güvenli bir alanda refah içinde yaşayabilmesi için yerel halkın seçeceği yöneticinin siyasal elitler arasından olması gerekmektedir. Siyasal elit; en iyi kararları alabilecek, hizmetleri en doğru şekilde gerçekleştirebilecek, yerel halkı en iyi tanıyabilecek ve demokrasiyi en iyi haliyle sürdürebilecek kimsedir. Siyasal elitler arasından en iyi yönetici olabilecek kimseyi seçme hakkına sahip olan yerel halk; kendi kendini, seçeceği siyasal elit ile yönetmektedir. Yerel yönetimlerdeki yöneticilerin siyasal elitler arasından seçilmesi yerel elitist yönetimi doğurmaktadır. Yerel elitist yönetim; dayanışma ve iş birliğinin sağlandığı, denetimin sürekli olduğu, sivil toplumun önemsendiği, eşitliğin ve adaletin birlikte işlediği, özgürlüklerin desteklendiği, katılımın fazla olduğu, demokratik bir yönetimi öncelemektedir. Yerel yönetimlerin, siyasal elitler tarafından yönetilmesi en iyinin en iyi yönetimi gerçekleştirmesine işaret etmektedir. Bu çalışmada yerel yönetimler, elitist yaklaşım kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments are organizations that provide local people with the opportunity to live in more favorable conditions. Local governments, which support the immediate provision of the needs of the local people, adopting democratic values, playing an active role in local participation administrations, and ensuring a high level of welfare, maintain democratic management. In order for the local people not to interrupt the services they receive thanks to the local governments, to be managed with a democratic culture and to live in prosperity in a safe area, the manager chosen by the local people should be among the political elite. Political elite; It is the person who can make the best decisions, perform the services in the most accurate way, get to know the local people best and maintain democracy in its best form. Local people, who have the right to choose who can be the best ruler among the political elite; It governs itself with the political elite it chooses. The election of administrators in local governments from among the political elite creates local elitist administration. Local elitist goverment; It prioritizes a democratic administration in which solidarity and cooperation is ensured, supervision is continuous, civil society is given importance, equality and justice work together, freedoms are supported, and participation is high. The administration of local governments by political elites indicates that the best performs the best administration. In this study, local governments were examined within the scope of elitist approach.