Yapay zekâ ve yeni sayı sistemlerinin muhasebe ve finans alanında uygulaması
Application of artificial intelligence and new number systems in accounting and finance
- Tez No: 794840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapay zekâ günlük yaşamda artık kilit faktör haline gelmiştir. Böylesi bir ortamda yapay zekânın etkileri artık tüm sektör ve meslek dallarında hissedilmektedir. Bu bağlamda muhasebe mesleği de elbette bu etkilerden payını almaktadır. Her devletin mutlak isteği olan elbette vergi zayiatının önüne geçilebilmesidir. Tam da bu açıdan büyük bir avantaj olarak görülebilmektedir. Raporlama ile ilgili olarak, mesleki muhakeme kavramı insani bir süreçtir ve yapay zekânın muhasebe raporlama fonksiyonunu etkilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Günümüzde birçok meslekte olduğu gibi muhasebe alanında da dijitalleşme ve yapay zekâ kullanımı konusu tartışılmaktadır. Öğrenme, planlama, konuşma, problem çözme gibi insani özelliklere sahip akıllı makinelerin oluşturulmasını ve kullanılmasını vurgulayan yapay zekâ, muhasebe sektöründe kullanılmaya başlandı. Yapay zekânın muhasebeye entegre edilmesi fikri, uygulayıcılar ve kullanıcılar için birçok kolaylık sağlamakla birlikte, gelecekte yaşanabilecek bazı olası sorunlara da işaret etmektedir. Yapay zekâ uygulamaları bankalar tarafından piyasa verilerini elde etmek, bankaların kutlandığı bankacılık hizmetlerini müşterilere ulaştırmak ve iletişimi kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bankaların kullandığı yapay zekâ uygulamaları bankanın itibarını güçlendirebilir, müşterileri elde tutabilir, yeni müşteriler çekebilir, şube iş yüklerini azaltabilir ve müşterilere daha hızlı hizmet sunabilir. Yapay zekâ uygulamaları sayesinde bankalar müşterilerine daha hızlı ulaşabiliyor ve müşterilere sunabilecekleri hizmet sayısı her geçen gün artıyor.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has now become a key factor in daily life. In such an environment, the effects of artificial intelligence are now felt in all sectors and professions. In this context, the accounting profession also takes its share of these effects. What is the absolute desire of every state is, of course, to prevent tax losses. It can be seen as a great advantage in this respect. Regarding reporting, the concept of professional reasoning is a human process, and it is concluded that artificial intelligence will not affect the accounting reporting function. Today, as in many professions, the issue of digitalization and the use of artificial intelligence is discussed in the field of accounting. Artificial intelligence, which emphasizes the creation and use of intelligent machines with human features such as learning, planning, speaking, problem solving, has started to be used in the accounting sector. The idea of integrating artificial intelligence into accounting provides many conveniences for practitioners and users, but also points to some possible problems that may arise in the future. Artificial intelligence applications are used by banks to obtain market data, to deliver banking services that banks celebrate to customers and to facilitate communication. Artificial intelligence applications used by banks can strengthen the bank's reputation, retain customers, attract new customers, reduce branch workloads and serve customers faster. Thanks to artificial intelligence applications, banks can reach their customers faster and the number of services they can offer to customers is increasing day by day.